PoradyNie każdy to wie. Do czego służy druga strona tłuczka do mięsa?

Nie każdy to wie. Do czego służy druga strona tłuczka do mięsa?

Tłuczek do mięsa
Tłuczek do mięsa
Źródło zdjęć: © Getty Images | © Dariusz Banaszuk
27.12.2023 16:04

Tłuczek do mięsa przede wszystkim kojarzy nam się z przygotowywaniem schabowego na niedzielę. To ważna tradycja w wielu domach. Robi trochę hałasu, ale dzięki niemu mięso nie jest za grube. Klasyczny tłuczek ma dwie strony. Wiemy, do czego służy ta druga.

Tłuczek do mięsa to po prostu kijek z osadzonym bloczkiem. Bloczek ten ma dwie strony: kratkę oraz płaską powierzchnię lub prążki. Mięso rozbijamy za pomocą kraciastej części. Co więc robimy z drugą stroną? Ten artykuł rozwieje wszelkie wasze wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tłuczek do mięsa - czemu się go używa?

W przypadku przygotowywania schabowego wyjaśnienie jest proste i logiczne. Tłuczek przerywa włókna mięsa i zmiękcza je, dzięki czemu zapobiega kurczeniu się kotleta podczas smażenia. Gotowe schabowe jest cienkie i delikatne, co sprawia, że przyjemnie się je spożywa. Pozostaje jednak pytanie: do czego służy druga strona tłuczka do mięsa? Okazuje się, że sprawa jest niezwykle ciekawa i... dość banalna. Ta wiedza może się jednak wam przydać.

Tłuczek do mięsa
Tłuczek do mięsa© Pick Pik

Jeśli po drugiej stronie producent umieścił prążki, możemy użyć jej do rozbijania twardego mięsa (twardszego niż schabowe), na przykład karkówki wieprzowej lub wołowiny (oprócz polędwicy, z którą poradzi sobie kraciasta strona). Płaska część również się nam przyda podczas kulinarnych wojaży. Ta strona świetnie poradzi sobie z drobiem, dzięki niej przygotujemy filety z kurczaka lub indyka i nie poszarpiemy delikatnego mięsa. Takie coś miałoby miejsce, gdybyśmy używali kratowanej strony tłuczka do mięs.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także