NewsyNie łącz ze sobą tych produktów. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego to aż tak groźne

Nie łącz ze sobą tych produktów. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego to aż tak groźne

Dr Bartek Kulczyński przestrzega przed tymi połączeniami
Dr Bartek Kulczyński przestrzega przed tymi połączeniami
Źródło zdjęć: © Canva: LuckyLife11, YouTube: dr Bartek Kulczyński (screenshot)

25.05.2024 08:27, aktual.: 25.05.2024 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przywykliśmy już do częstego przestrzegania przed łączeniem ogórka z pomidorem czy herbaty z cytryną. Okazuje się jednak, że duety te nie są tak groźne, jak zwykliśmy je postrzegać, a o tych prawdziwie alarmujących wspomina się zdecydowanie za rzadko. Dr Bartek Kulczyński stworzył niewielkie kompendium wiedzy na ten temat.

Doktor dietetyki Bartek Kulczyński publikuje na YouTube materiały, w których wyjaśnia, jak to, co spożywamy, wpływa na nasze zdrowie. W jednym z ostatnio udostępnionych filmików podpowiedział, jakich produktów i składników nie łączyć ze sobą, a wszystko to podparł wiedzą zawartą w fachowej literaturze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakich produktów i składników nie łączyć w diecie?

Herbata + produkty bogate w żelazo - dr Kulczyński wyjaśnia, że herbata jest bogata w taniny, które utrudniają wchłanianie żelaza pochodzącego z produktów spożywczych. Dodaje przy tym, że jeśli nie cierpimy na niedobory magnezu, to nie jest konieczne unikanie tego połączenia. Natomiast osobom cierpiącym np. na anemię zaleca się spożywanie herbaty między posiłkami zamiast podczas posiłku. Ponadto nie powinno się przyjmować jednocześnie suplementów diety z ekstraktem z zielonej herbaty i preparatów z żelazem.

Żelazo + wapń - jak dowiadujemy się z materiału dra Kulczyńskiego, wapń utrudnia przyswajanie żelaza. W przypadku osób cierpiących na niedobór żelaza zaleca się niełączenie ze sobą produktów bogatych w wapń, czyli np. przetworów nabiałowych, z produktami, w których obecne jest żelazo, tj. mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych. Dr Kulczyński zaleca, by zrobić sobie trzygodzinną przerwę między spożyciem produktów bogatych w wapń i żywnością obfitującą w żelazo.

Skrzyp polny + witamina B1 - skrzyp polny zawiera związek chemiczny o nazwie tiaminaza, który rozkłada witaminę B1 - tiaminę. Tym samym więc długotrwałe spożywanie skrzypu polnego może doprowadzić do niedoboru tej witaminy w organizmie. Pomiędzy spożyciem skrzypu i produktu bogatego w tiaminę (mięso, ryby, wątróbka, otręby, produkty pełnoziarniste) należy zrobić sobie ok. trzygodzinną przerwę.

Ogórek i pomidor - czy to połączenie szkodzi zdrowiu?
Ogórek i pomidor - czy to połączenie szkodzi zdrowiu? © Pixabay

Herbata z cytryną i ogórek z pomidorem. Czy te duety są niebezpieczne dla zdrowia?

Ogórek + pomidor - w świeżym ogórku znajduje się enzym o nazwie askorbinaza, który rozkłada witaminę C obecną w pomidorach. Warto jednak mieć na względzie, że pomidory nie są znaczącym źródłem witaminy C. Spożywając je w połączeniu z ogórkiem, w rzeczywistości nie tracimy z byt wiele. Lepiej jest zwrócić uwagę na to, by nie łączyć ogórka z warzywami naprawdę zasobnymi w witaminę C (papryka, brukselka, zielona pietruszka).

Herbata + sok z cytryny - w liściach herbaty znajduje się glin, a narażenie naszego ciała na wysokie ilości glinu może wiązać się z większą zachorowalnością na chorobę Alzheimera. Sok z cytryny sprawia zaś, że pierwiastek ten przeobraża się w lepiej wchłanianą formę, czyli cytrynian glinu. Jak jednak wyjaśnia dr Kulczyński, powołując się na badania, spożywanie dwóch szklanek herbaty z cytryną dziennie nie powoduje znaczącego wzrostu stężenia glinu we krwi. Dr Kulczyński mówi wprost, że problem niełączenia herbaty z sokiem cytrynowym jest w jego opinii medialnie rozdmuchany.

Jajka + witamina B7 - w surowych jajkach obecny jest związek o nazwie awidyna (w jajkach gotowanych składnik ten ulega unieczynnieniu). Awidyna blokuje wchłanianie biotyny, czyli witaminy B7, a więc nie powinno się spożywać surowych jajek w obecności produktów bogatych w biotynę, czyli mięs, ryb, podrobów, nasion i orzechów. Dr Kulczyński zaznacza jednak, że sporadyczne łączenie surowych jaj z produktami bogatymi w witaminę B7 nie przyczyni się do niedoborów tej witaminy w organizmie.

Dr Kulczyński w dalszej części wideo wspomniał również o tym, jakich produktów i składników nie łączyć z lekami.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także