Nie zawiera glutenu i ma lekki smak. Pomoże zmniejszyć cholesterol i rozkręcić trawienie
Wygląda jak zwykła mąka i podobnie też można jej używać. Ma jednak inny smak i przede wszystkim skład. Coraz częściej pojawia się w sklepach, więc zdecydowanie warto dać jej szansę.
Mąka kokosowa doskonale znana była osobom celiakia, nietolerancją glutenu czy miłośnikom zdrowego stylu życiu. Nie zawiera bowiem glutenu, a jej zastosowanie jest wbrew pozorom naprawdę wszechstronne. Jak podpowiada jej nazwa, powstaje z kokosa, a dokładniej z jego miąższu. Świeże orzechy kokosowe są otwierane, a z ich wnętrza wydobywa się biały miąższ. Miąższ jest zazwyczaj tłoczony, aby oddzielić od niego mleko kokosowe. Po tłoczeniu i odtłuszczeniu przystępuje czas na suszenie, bardzo staranne i dokładne. Taki suchy miąższ mieli się, pakuje i mąka kokosowa trafia do sklepów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto francuskie, banany i czekoladowa niespodzianka. Szybki i prosty deser
Właściwości mąki kokosowej
Przede wszystkim jest bezglutenowa, więc świetnie sprawdzi się na diecie z ograniczeniami. Zawiera przy tym bardzo dużo błonnika pokarmowego, co wspomaga trawienie, reguluje poziom cukru we krwi i daje uczucie sytości. Ma go nawet dziesięciokrotnie więcej niż mąka pszenna. Na dodatek wysoka zawartość błonnika w mące kokosowej może przyczyniać się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu LDL we krwi poprzez wiązanie go w przewodzie pokarmowym i utrudnianie jego wchłaniania.Ma także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu sprawdzi się w diecie osób z cukrzycą i insulinoopornością.
Jak używać mąki kokosowej
Mąka kokosowa jest wszechstronna w zastosowaniu. Ma delikatny, lekko słodkawy smak i subtelny kokosowy aromat. Można ją używać do przygotowywania zarówno słodkich, jak i wytrawnych potraw. Idealnie nadaje się do wypieków, takich jak ciasta, ciasteczka czy naleśniki. Warto jednak pamiętać, że nie lepi się tak dobrze jak mąka pszenna, dlatego przy wypiekach warto łączyć ją z innymi rodzajami mąki. Sprawdzą się tutaj inne bezglutenowe, jak migdałowa czy ryżowa. Dodatek babki płesznik zapewni z kolei lepsze wiązanie. Wypieki na jej bazie mogą być bardziej kruche i suche.
Nie można jej zastępować mąką pszenną w proporcji 1:1. Zazwyczaj używa się jej w mniejszych ilościach w stosunku do innych mąk. Jest też bardzo chłonna. W przepisach często wymaga większej ilości płynów (jajek, mleka, wody) niż tradycyjne mąki.
Może służyć jako zagęstnik do sosów, zup i gulaszy, składnik panierki do ryb i mięs, a dodanie odrobiny do koktajlu zwiększa zawartość błonnika i nadaje lekko kokosowy smak.