Niektórzy krzywią się na sam widok. Ten dodatek do rosołu to śląski przysmak
Nie tylko z makaronem czy ziemniakami. Na Śląsku rosół podaje się z wkładką, której bazą jest niespecjalnie lubiany składnik. Przyznać jednak trzeba, że kluski wątrobiane to rarytas jakich mało, a zanurzone w gorącym rosole dosłownie powalają na kolana.
25.05.2024 15:13
Wątróbka zdecydowanie nie należy do produktów uwielbianych, pełni jednak ważną rolę w polskiej (i nie tylko) kuchni. Na bazie wątróbki powstają znane na Śląsku, a konkretnie w Cieszynie i okolicach, kluski wątrobiane. Najczęściej podaje się je w rosole, razem z makaronem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kluski wątrobiane - przysmak kuchni Śląska
Kluski wątrobiane są charakterystycznym dla Cieszyna i okolic dodatkiem do rosołu. Zwykle lądują w zupie z makaronem, najlepiej własnoręcznie robionym. Kluski te są pewną naleciałością kuchni Bawarii - Śląsk bowiem przejął wiele cech kuchni niemieckiej. Kluski wątrobiane dzisiaj są uważane za tradycyjne danie Niemiec, Austrii Czech, gdzie znajdziemy je pod nazwą Leberknödel.
Kluski wątrobiane w wersji zagranicznej powstają głównie na bazie wątroby wołowej, ale w niektórych regionach Niemiec zamiennie używa się wątroby wieprzowej. Mielone podroby miesza się z chlebem, jajkami, natką pietruszki i przyprawami (gałką muszkatołową, majerankiem). Następnie z powstałej masy formuje się kluski i gotuje w bulionie wołowym lub smażymy na smalcu.
Zobacz także
Natomiast kluski wątrobiane typowe dla Śląska, według przepisu Sióstr Boromeuszek z Cieszyna, powstają na bazie wątróbki drobiowej. Pozostałe składniki nie różnią się znacząco od Leberknödel. Gotowe kluski należy podać z rosołem.
Kluski wątrobiane do rosołu. Przepis
Składniki:
- 3 wątróbki z kurczaka,
- 1 jajko,
- pieprz, sól,
- 1 łyżka mąki,
- 1 łyżka tartej bułki,
- gałka muszkatołowa lub majeranek do smaku.
Opis przygotowania:
- Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na pianę i wymieszaj z bułką tartą oraz gałką muszkatołową.
- Wątróbkę zmiel i wymieszaj z żółtkiem. Następnie dodaj mąkę i wymieszaj całość.
- Połącz pianę z białek z masą z wątróbki. Dopraw solą, pieprzem, ewentualnie majerankiem. Kluseczki powinny wyjść delikatne, a więc konsystencja masy będzie luźna.
- Kluski przekładaj do gorącego wrzątku za pomocą natłuszczonej łyżki.
- Kluski wątrobiane gotuj ok. 3-4 minuty. Następnie przełóż je do gorącego rosołu.