Nigdy nie krój sałaty takim nożem. Nabierze bardzo gorzkiego smaku
Czy w krojeniu sałaty może być coś skomplikowanego? Z pozoru — absolutnie nie. Dasz radę zrobić to nawet niespecjalnie ostrym nożem. Tu jest jednak pies pogrzebany, ponieważ jeśli wybierzesz zły rodzaj noża, może się okazać, że twoja sałata zupełnie zmieni smak. Jak to możliwe? Okazuje się, że za tym procederem stoi prosta chemia.
22.04.2023 | aktual.: 26.09.2023 14:03
Pamiętasz stare, kulinarne porzekadło o tym, że nie powinno się mieszać ogórka z pomidorem? Jak każda legenda, ta również ma w sobie ziarno prawdy. Oczywiście bezwzględnie powinniśmy odrzucić tę skrajną wersję, która w ustach co poniektórych osób przyjmowała, że połączenie ogórka z pomidorem staje się jakąś trującą substancją. Prawdą jest natomiast to, że taka mieszanka sprawi, że sałatka nie będzie już bogatym źródłem witaminy C. Zawarta w ogórku askorbinaza skutecznie utleni całe jej pokłady. Czemu jednak zawsze mówiło się o pomidorze, skoro ta sama zasada dotyczy każdego innego warzywa czy owocu zawierającego witaminę C? Tego nie wie już nikt.
Podobne działanie chemiczne sprawia, że sałata pokrojona stalowym nożem staje się gorzka w smaku. Robiąc to, podobnie jak mieszając ogórka z pomidorem, nie grozi ci żaden zdrowotny paraliż, ale twoje kubki smakowe mogą solidnie ucierpieć.
Sałata a stal
Zmiana smaku sałaty podczas zetknięcia ze stalą spowodowana jest tym, że zawarte w warzywie witaminy utleniają się. Ta sytuacja dotyczy zarówno sałaty masłowej, jak i lodowej, rzymskiej czy nawet kapusty pekińskiej. Poza tym, że smak warzywa ulegnie bezpowrotnemu pogorszeniu, to stal zniweczy również dużą część prozdrowotnych właściwości warzywa. Zapewne domyślasz się już, że te same konsekwencje czekają nas w momencie tarcia warzyw na metalowej tarce.
Jak w takim razie rozdrobnić sałatę? Jeśli chcesz z niej zrobić zwykłą sałatkę, sprawa jest prosta, bo liście należy po prostu porwać w dłoniach. Problem pojawia się w momencie potrzeby uzyskania naprawdę drobnych kawałków. Wtedy najlepiej jest użyć przyrządów ceramicznych. Mniejszym stopniem utleniania witamin charakteryzuje się też stal nierdzewna — warto więc wyposażyć się w taką tarkę.