Od lat nie dodaję maggi do rosołu. Inny składnik zapewnia wyrazisty smak
Wielu może być zaskoczonych, ale nie tylko lubczyk czy opalana cebula podkręcają smak domowego rosołu. Zamiast przyprawy w płynie czy bulionowych kostek sięgnij po garść znanego warzywa. Niektórzy omijają je szerokim łukiem, ale zapewniam, że to duży błąd. Sama od lat korzystam z tego patentu i polecam go z czystym sumieniem.
05.01.2024 | aktual.: 05.01.2024 18:47
W czasach tak łatwej dostępności świeżych i suszonych ziół oraz warzyw sięganie po sztuczne przyprawy jest jak kulinarne przestępstwo. Nie jest to właściwa droga do tworzenia smacznych i zdrowych potraw. Używanie sztucznych przypraw to nie tylko drobne oszustwo, ale również prosta droga do pogorszenia stanu zdrowia. Co zatem dodawać do zup, by nabrały intensywności i wyrazistości?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rewelacyjny dodatek do rosołu. Lepszy od kostek i przyprawy w płynie
Alternatywą dla sztucznych przypraw w płynie i kostek rosołowych są naturalne dodatki (zioła, warzywa), które są nie tylko zdrowsze, ale także dodają potrawom wyjątkowego smaku. Wśród nich warto wymienić: lubczyk, cząber, liść laurowy, ziele angielskie, kozieradkę oraz świeżą natkę pietruszki. Nie można zapominać również o grzybach i czosnku, które również są ciekawym dodatkiem do rosołu, nadającym mu wyjątkowego smaku i aromatu. Co jeszcze podkręci smak domowego wywaru?
Pod koniec gotowania do zupy dodaj garść brukselek. Mimo że dla wielu osób warzywo to jest kulinarnym koszmarkiem jeszcze z czasów dzieciństwa, warto wiedzieć, że odpowiednio przyrządzone, bez charakterystycznej goryczki, wspaniale smakuje zarówno solo, jak i w formie dodatku do zupy. I to nie byle jakiego dodatku, gdyż rosół z brukselką ma bardziej intensywny i głęboki smak. Te minikapustki to doskonała alternatywa dla chemicznych przypraw.
Jak ugotować rosół z dodatkiem brukselki?
Kwadrans przed zakończeniem gotowania wrzuć do wywaru kilka mrożonych minikapustek — na dwa litry bulionu możesz dodać nawet 15 brukselek, o ile liczysz na intensywny w smaku wywar. Jeśli jednak wolisz łagodniejsze nuty, zacznij od ok. 6-8 sztuk warzywa. W przypadku świeżej brukselki wydłuż czas gotowania do 20-25 minut.
Obawiasz się, że zupa z dodatkiem brukselki stanie się gorzka? Pamiętaj, że warzywo to traci goryczkę po przemrożeniu. Dlatego też słusznym wyborem będzie wrzucenie mrożonej brukselki do rosołu. Natomiast jeśli wolisz skorzystać ze świeżej, gotują ją bez przykrycia, uprzednio możesz też naciąć trzon warzywa na krzyż, by szybciej zmiękł.