Owsianka na śniadanie to dobry pomysł. Musisz wiedzieć tylko jedno
Owsianka na śniadanie to doskonały wybór. Można ją przyrządzić dzień wcześniej i zjeść na ciepło lub zimno w towarzystwie zarówno słodkich, jak i słonych dodatków. Płatki owsiane zapewnią na dłużej uczucie sytości, są także źródłem błonnika i innych cennych składników odżywczych. Jak je przygotować, by czerpać z nich jak najwięcej? Warto zapamiętać jedną zasadę.
20.05.2023 | aktual.: 20.05.2023 08:18
Spożywanie płatków owsianych na śniadanie dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia. Są bogate m.in. w błonnik, węglowodany złożone, białko, witaminy (takie jak witamina E i witaminy z grupy B) oraz minerały (takie jak żelazo, magnez, fosfor i cynk). Jedzenie owsianki na śniadanie to dobry pomysł, należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie.
Owsianka na śniadanie? Tak, ale pod jednym warunkiem
Decydując się na owsiankę z rana, pamiętaj, by odpowiednio ją przygotować. Ma to ogromny wpływ nie tylko na smak czy konsystencję dania, ale również na właściwości zdrowotne, jakie niesie za sobą spożywanie płatów owsianych. Co zrobić, by czerpać z nich jak najwięcej? Po pierwsze, należy zaprzestać gotowania owsianki. Przez to staje się kleista, co z kolei zwiększa jej indeks glikemiczny. Ponadto, obróbka termiczna płatków niszczy witaminy, głównie te z grupy B.
Lepiej zalać je wrzątkiem, a najlepiej moczyć całą noc w jogurcie naturalnym. Ten sposób zapewni nie tylko przyjemną konsystencję płatkom, ale też - dzięki probiotykom znajdującym się w jogurcie - zniweluje ilość kwasu fitynowego, zawartego w płatkach. Związek ten może negatywnie wpłynąć na wchłanianie niektórych witamin oraz zmniejszyć przyswajalność potasu, żelaza, cynki i magnezu. Co więcej, zalewanie płatków wcześniej, np. wieczorem sprawi, że następnego dnia rano kwasu fitynowego będzie w takiej owsiance mniej. I to nawet o niespełna 40 proc.!
Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?
Płatki owsiane to jedno z najzdrowszych wyborów na śniadanie. Są bogate w błonnik, zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik jest ważnym składnikiem diety, który przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi, poprawy trawienia, utrzymania zdrowej wagi ciała i zapobiegania zaparciom. Spożywanie płatków owsianych na śniadanie może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości przez dłuższy czas i zapewnić stałą dostawę energii.
Owsianka, dzięki wysokiej zawartości błonnika, pomaga też obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Tak więc regularne jej spożywanie może pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Warto jednak zrezygnować z dosładzania płatków owsianych. Chcąc nadać słodyczy daniu, sięgnijmy po zdrowsze zamienniki cukru lub świeże owoce o niskim indeksie glikemicznym, na przykład maliny, gruszki, truskawki, śliwki czy brzoskwinie. Dzięki temu unikniemy szybkiego spadku energii.