PrzepisNie rób w ten sposób kotletów. Panierka będzie obrzydliwa i zepsuje całe danie

Nie rób w ten sposób kotletów. Panierka będzie obrzydliwa i zepsuje całe danie

Panierka - Pyszności; źródło: Adobe
Panierka - Pyszności; źródło: Adobe
Joanna Bogiel-Jażdżyk

23.04.2023 09:20, aktual.: 23.04.2023 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kotlet schabowy to jedno z najpopularniejszych polskich dań. Powinien być soczysty w środku i chrupiący na zewnątrz. Jednak tylko pozornie jego wykonanie jest proste. Często zdarza się, że panierka wychodzi gorzka lub kwaśna. Też ci się to zdarzyło? Sprawdź, gdzie popełniłeś błąd.

Wydawać by się mogło, że największą skuchą przy smażeniu kotletów schabowych jest panierka, która odpada od mięsa. Przygotowane danie nie wygląda wprawdzie najlepiej, ale smak nie pozostawia zastrzeżeń. Jeśli chcesz, by panierka idealnie trzymała się mięsa, trzymaj się jednej zasady. Panieruj kotlety tuż przed umieszczeniem ich na patelni. Problem zniknie.

Kotlety schabowe - Pyszności; źródło: Adobe
Kotlety schabowe - Pyszności; źródło: Adobe

Panierka idealna - jak ją zrobić?

Jednak nieestetycznie odklejająca się od mięsa panierka, to nie największy błąd przy smażeniu kotletów. Bywa bowiem, że jest ona gorzka lub kwaśna i psuje cały smak polskiego flagowego dania.

Głównym składnikiem panierki jest bułka tarta. Kupujemy gotową w sklepie, a najczęściej przygotowujemy samodzielnie, korzystając z czerstwego pieczywa. I tu jest haczyk. Rodzaj pieczywa decyduje, czy panierka będzie smakowita i chrupka, czy może zniweczy wszystkie nasze kulinarne wysiłki.

Panierka - Pyszności; źródło: Adobe
Panierka - Pyszności; źródło: Adobe

Dlaczego panierka jest gorzka? Popełniłeś ten błąd!

To czy panierując kotlety, używamy gotowej sklepowej panierki, czy przygotowujemy ją samodzielnie, ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest pieczywo, jakiego w tym celu używamy.

Jeśli do panierki stosujemy starte pieczywo żytnie (bułki z tego rodzaju mąki), kwas, który jest dla niego charakterystyczny, dostaje się do panierki i ta staję się kwaśna. Przy dłuższym smażeniu kotletów nabiera też zniechęcającej goryczy.

Dlatego kupując panierkę do swoich schabowych, bezwzględnie sprawdź jej skład na etykiecie. Samodzielnie przygotowując panierkę, korzystaj tylko z pieczywa pszennego. Kotlety wyjdą pyszne.

Idealny dodatek do kotletów? Ziemniaki po góralsku, przepis znajdziesz tu:

kotlety schabowebułka tartapanierka