Parówki na Wielkanoc? To będzie prawdziwy hit na świątecznym stole
Parówki - czego by o nich nie powiedzieć, niejedną osobę ratowały z opresji. Bez większych ceregieli stworzyć można z nich coś na szybko i na ciepło. Oczywiście nie zalecamy, by umieszczać je na stałe w jadłospisie, ale jeśli już mają pojawić się na talerzu, to w ciekawej formie. I taką też proponujemy. To parówkowe danie wielkanocne niektórymi może wstrząsnąć. Wypróbujecie taki przepis?
05.04.2023 | aktual.: 05.04.2023 23:29
Fanów kuchni zza oceanu, fastfoodowych smakołyków, byleby tylko wrzucić coś na ząb, ucieszy taka mała rewolucja. Hot dogi, spopularyzowane w Ameryce, ale mające swoje korzenie w Niemczech, to nic innego jak połączenie parówki z bułką i sosem. Proste, a podbiło świat. Do tego często dodaje się pikle, prażoną cebulkę, ser czy chilli. My proponujemy lekko spolszczoną wersję, czyli z dodatkiem pasty warzywno-jajecznej.
Parówki na świątecznym stole, czyli hot dogi z pastą jajeczną
Jednak, aby nie było za prosto, nasze hot dogi zrobimy sami od podstaw (z wyjątkiem parówki). Upieczenie bułek to tak naprawdę bułka z masłem, będą przyjemnie chrupiące i nieco "odchudzone". Pasta jajeczna powstanie na bazie sosu twarogowo-jogurtowego z dodatkiem świeżych ziół i warzyw. Parówki natomiast polecamy wybrać te o krótkim składzie, z wysoką zawartością mięsa (byleby nie było oddzielone mechanicznie). Niech to będzie smaczna i zdrowa przekąska.
Składniki na ciasto na bułki:
- 240 g mąki pełnoziarnistej
- 120 g mąki pszennej
- 5 g soli
- 10 g cukru
- 5 g suchych drożdży
- 360 ml letniej wody
- 30 ml oleju roślinnego
- 1 jajko
Przygotowanie:
- W dużej misce wymieszaj mąkę pełnoziarnistą, mąkę pszeniczną, sól, cukier i drożdże.
- Dodaj letnią wodę i olej, a następnie wymieszaj składniki, aż utworzy się gęsta i elastyczna masa.
- Przenieś ciasto na stolnicę i zagniataj przez około 10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne.
- Umieść ciasto w misce i przykryj ściereczką. Pozwól ciastu wyrosnąć w ciepłym miejscu przez około godzinę, aż podwoi swoją objętość.
- Po wyrośnięciu ciasta, przekładaj je na stolnicę i podziel na osiem równych kawałków.
- Uformuj każdy kawałek w kształt bułki do hot doga (tak, by odpowiadały długości parówki) i ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Wymieszaj jajko z łyżką wody i posmaruj każdą bułkę tą mieszanką.
- Pozostaw bułki na blasze przez około 15 minut, aby jeszcze raz wyrosły.
- Piecz bułki w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez około 15-20 minut, aż będą złote i wypieczone.
Hot dogi z pastą jajeczną. Zaskakujące danie na Wielkanoc
Do pasty jajeczno-warzywnej potrzebujemy:
- 4 ugotowanych na twardo jajek
- 3 rzodkiewek
- świeżą paprykę
- pęczek szczypiorku i koperku
- jogurt naturalny
- 100 g twarogu półtłustego
Jajka przekrój na pół i wyciągnij z nich żółtka. Białka jajek pokrój w większą kostkę, rzodkiewkę - w drobną, zioła posiekaj. Paprykę piecz w piekarniku do momentu, aż skórka będzie przypieczona i zacznie się marszczyć. Kiedy ostygnie, obierz paprykę ze skórki i zblenduj ją z jogurtem naturalnym, twarogiem i żółtkami ugotowanych jajek. Jogurtu naturalnego dodaj tyle, by pasta nabrała odpowiedniej konsystencji. Kiedy będzie gotowa, dorzuć do niej pokrojone białka jajek i posiekany szczypiorek, całość dopraw solą i pieprzem.
Rozkrój bułki i posmaruj je cienko przygotowaną pastą, na to połóż podgrzane parówki. Dopełnij bułkę pastą jajeczno-warzywną i posyp chrupiącą rzodkiewką oraz posiekaną natką pietruszki. Jeżeli masz w zanadrzu gomasio, możesz śmiało posypać nim przygotowane hot dogi. Polecamy również wersję z serem feta zamiast twarogu. Rzodkiewkę natomiast możesz zamienić np. na czerwoną cebulę.
Zobacz także przepis na domowe hot dogi z sosem meksykańskim: