Podała dzieciom kotleta z fioletową papką. Nie wierzyły, gdy powiedziała, co to

Fioletowe ziemniaki nie tylko wyglądają imponująco, są też wartościowe odżywczo
Fioletowe ziemniaki nie tylko wyglądają imponująco, są też wartościowe odżywczo
Źródło zdjęć: © Mat. własne, Pixabay

22.10.2023 19:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fioletowe ziemniaki nie cieszą się popularnością w Polsce. Dzieciom więc trudno uwierzyć, że papka o nietypowym kolorze jest niczym innym, jak ziemniaczanym purée. Ten interesujący kolor bulw warto wykorzystać w diecie niejadków. Odmiana ta charakteryzuje się bowiem nie tylko intrygującym wyglądem, ale też cennymi walorami zdrowotnymi.

Mają wiele wspólnego ze swoimi zwyczajnymi kuzynami, odróżnia je jednak kolor, za który odpowiadają naturalne barwniki. Te same znajdziemy w aronii, czarnej porzeczce czy czerwonym winogronie. To antocyjany, które nie tylko barwią, ale wykazują też szereg prozdrowotnych właściwości. To między innymi dlatego warto znaleźć miejsce w diecie na fioletowe ziemniaki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pochodzenie i właściwości zdrowotne fioletowych ziemniaków. Czy są lepsze od zwyczajnych?

Istnieje wiele odmian fioletowych ziemniaków, a jedną z najpopularniejszych jest odmiana Viteloette. Ziemniaki te pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie były uprawiane przez rdzennych mieszkańców Andów już ponad 4000 lat temu. Do Europy zostały sprowadzone przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku, ale nie zdobyły tam dużej popularności. Dopiero w XIX wieku zaczęły być cenione we Francji. Obecnie uprawiane są głównie tam i w Niemczech, ale można je znaleźć także w innych krajach. Do Polski trafiły w latach 70.

Fioletowe ziemniaki Viteloette zawierają dużo skrobi, błonnika, potasu, witaminy C i kwasu foliowego, podobnie jak białe ziemniaki. Jednak to, co odróżnia je od innych odmian, to wysoka zawartość antocyjanów - naturalnych barwników roślinnych o silnym działaniu antyoksydacyjnym. To antocyjany odpowiadają za intensywny kolor ziemniaków Viteloette. Barwniki te mają także korzystny wpływ na organizm człowieka, ponieważ mogą zapobiegać lub łagodzić wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, nowotwory czy choroba Alzheimera.

Smaczne, zdrowe i wizualnie atrakcyjne fioletowe ziemniaki urozmaicą posiłki dla dzieci
Smaczne, zdrowe i wizualnie atrakcyjne fioletowe ziemniaki urozmaicą posiłki dla dzieci© mat. prywatne

Jak smakują fioletowe ziemniaki?

Nie bez znaczenia jest również to, jak fioletowy ziemniak prezentuje się na talerzu. Według psychologii kolorów fiolet kojarzymy z luksusem, ale też magią i energią. Wiele wspólnego z tym skojarzeniem mają fioletowe warzywa i owoce. To ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów i flawonoidów, dzięki którym produkty te działają jak eliksir młodości.

Fioletowe ziemniaki viteloette od znanych nam klasycznych odmian różnią się nie tylko kolorem, ale także smakiem i konsystencją (choć nieznacznie). Mają delikatny, orzechowy aromat i lekko słodki posmak. Są też bardziej zwarte i mniej wodniste niż białe ziemniaki, dlatego doskonale nadają się do smażenia i pieczenia. Można je podawać jako dodatek do mięs, ryb lub warzyw, albo jako składnik sałatek, zapiekanek czy zup.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także