PoradyPolacy uwielbiają smarować nimi kanapki. Zajadają aż miło, a to sama chemia

Polacy uwielbiają smarować nimi kanapki. Zajadają aż miło, a to sama chemia

Serek topiony - Pyszności
Serek topiony - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | ruty-romeros-images
23.02.2024 09:53, aktualizacja: 07.03.2024 09:52

Nie jest tajemnicą, że wysokoprzetworzone produkty nie są dobre dla naszego zdrowia. W obliczu sprytnych strategii marketingowych producentów, którzy próbują sprzedać nam je pod hasłem zdrowego jedzenia, można jednak łatwo dać się nabrać. Takie sytuacje często zdarzają się w przypadku serków i kremów topionych, które niekiedy nie zawierają nawet śladowych ilości prawdziwego sera, a jedynie sztuczne substancje zapychające, konserwanty i całą gamę dodatków oznaczonych jako "E".

Ser topiony jest prawdziwym zagrożeniem dla naszej diety, będąc prawdziwą bombą kaloryczną. Mimo że nazwa może sugerować, że jest to produkt godny zaufania (w końcu kto z nas nie uwielbia sera?), nie dajmy się zwieść pozorom. Informacje, które powinny nas zniechęcić do spożycia, zazwyczaj są umieszczone drobnym drukiem, co utrudnia ich odczytanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest serek topiony?

To produkt pochodny sera, który powstaje w wyniku przetopienia go razem z masłem, proszkiem serwatkowym, topnikami i innymi dodatkami smakowymi. Niestety, zawiera również dużo konserwantów, aromatów, emulgatorów i utwardzaczy, a prawdziwy ser stanowi tylko niewielki procent całości. Co gorsza, na rynku dostępne są produkty, które nie zawierają sera wcale - wówczas nazywane są produktami seropodobnymi lub kremami topionymi.

ser topiony
ser topiony © Getty Images | Peter Andrew Bosch

Tłuszcze roślinne utwardzane, które znajdują się w serkach topionych, są źródłem tzw. złego cholesterolu w naszym organizmie, co może prowadzić do miażdżycy i innych chorób serca. Ponadto, fosforany, które często występują w składzie tych produktów jako konserwanty, powodują ubytki wapnia w organizmie, co może prowadzić do osteoporozy.

Co jeszcze możemy znaleźć w składzie tych produktów? Stabilizatory, barwniki, emulgatory, ulepszacze smaku i aromaty. Te ostatnie zazwyczaj odpowiadają za "pieczarkowy" czy "ziołowy" smak serków. Wadą jest również wysoka kaloryczność serków - w 100 gramach znajduje się aż 300 kalorii.

Serek topiony - Pyszności
Serek topiony - Pyszności© Canva | oceane2508

Czy serek topiony nadaje się do jedzenia?

Warto zastanowić się nad ograniczeniem spożycia takich produktów. Oczywiście, sporadycznie jedzone serki topione nie zaszkodzą zdrowiu. Lepiej jednak wybierać nieprzetworzone sery lub samodzielnie przygotować topioną przekąskę. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć się w serek topiony, warto wybierać produkty o krótkich składach, które na pierwszym miejscu mają ser.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także