Polscy grzybiarze są załamani. W lasach będzie coraz mniej grzybów

Polscy grzybiarze są załamani. W lasach będzie coraz mniej grzybów

Grzybobranie
Grzybobranie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Madeleine Steinbach
21.09.2023 11:31

Polscy miłośnicy grzybobrania są w coraz trudniejszej sytuacji, ponieważ zmiany klimatyczne wpływają na strukturę naszych lasów. Zmniejszenie liczby pewnych drzew może skutkować zanikaniem niektórych gatunków grzybów, podczas gdy pojawienie się nowych gatunków będzie zmieniać krajobraz lasów. Jakie grzyby będą zagrożone?

Kryzys klimatyczny, który dotyka naszą planetę, ma nie tylko wpływ na temperatury i warunki atmosferyczne, ale także na ekosystemy. Polskie lasy nie są wyjątkiem i także one ulegają zmianom spowodowanym ociepleniem klimatu. To ma wpływ na roślinność i co za tym idzie, na gatunki grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagrożone gatunki grzybów

Zgodnie z informacjami zawartymi w "Dzienniku Naukowym," ograniczone zostaną zbiory takich popularnych grzybów jak kurki, podgrzybki i borowiki szlachetne. Dlaczego? Ponieważ wraz z ociepleniem klimatu w Polsce, rodzime lasy przestaną sprzyjać wzrostowi drzew takich jak sosny, brzoza zwyczajna, świerk i modrzew. To jest kluczowe, ponieważ te drzewa pełnią rolę "partnerów roślinnych" dla grzybów.

W skrócie, drzewa dostarczają grzybom węglowodanów, a grzyby z kolei przekazują drzewom związki mineralne i wodę, jednocześnie chroniąc je przed patogenami i skażeniami środowiska. To jest znane jako mikoryza.

Susza jako drugi problem

Nie tylko zmiany w roślinności wpływają na ilość grzybów. Susza jest równie istotnym czynnikiem. Grzyby potrzebują wilgoci do wzrostu, i jeśli staje się coraz cieplej i bardziej suche, to negatywnie wpływa na rozwój grzybów. Długotrwała susza może sprawić, że grzybnia i zarodniki w ziemi wyschną do tego stopnia, że nawet opady deszczu nie będą w stanie przywrócić ich do życia.

Ceny grzybów idą w górę

Niskie zbiory grzybów wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych wpływają także na ceny. Z powodu ograniczonej ilości grzybów, zbieracze żądają wyższych cen za swoje znaleziska. To oznacza, że za litrowy pojemnik grzybów trzeba teraz zapłacić więcej niż rok wcześniej.

Kurki są jednymi z najbardziej pożądanych grzybów w Polsce i są używane do przygotowywania wielu potraw, takich jak sosy do makaronów czy mięs. Jednak ze względu na zmniejszenie dostępności tej popularnej odmiany grzybów, stają się one bardziej kosztowne i trudniejsze do zdobycia.

Przyszłość polskich lasów

Jak szybko te zmiany nastąpią? Leśniczowie zapewniają, że mimo zmniejszenia ilości grzybów, lasy nie przekształcą się prędko. Wspomniane wcześniej drzewa radzą sobie dobrze w suchym klimacie.

Jednak nie zmienia to faktu, że pewne gatunki grzybów zaczną przerzedzać się, a w najlepszym przypadku staną się gatunkami rzadkimi. W miejscu tych gatunków pojawią się nowe. Przykładem takiej zmiany jest pojawienie się dębu szypułkowego i bezszypułkowego oraz gatunków grzybów takich jak borowik usiatkowany, które stają się coraz bardziej powszechne w Polsce.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także