Prosta tarta budyniowa z rabarbarem na letni deser. Bez dokładki się nie obędzie
Kiedy w ogródkach i na straganach pojawia się rabarbar, to znak, że czas przygotować pyszną tartę. Wygląda jak małe dzieło sztuki, a smakuje jak spod ręki najlepszych mistrzów cukiernictwa. Nie sposób jest się jej oprzeć.
26.06.2024 08:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kwaśny rabarbar osłodzony pysznym kremem budyniowym i kruchym ciastem to jeden z deserów, bez których nie wyobrażam sobie lata. Tarta wygląda tak efektownie, że aż szkoda ją przekrajać. Warto jednak to zrobić, bo smak jest jeszcze lepszy niż wygląd. Obok tego deseru nie przejdzie obojętnie żadne miłośnik słodkości.
Tarta budyniowa z rabarbarem
Tarta z rabarbarem i budyniem to prawdziwe dzieło sztuki kulinarnej, gdzie każdy składnik gra główną rolę i tworzy kompozycję idealną. Kwaskowy rabarbar doskonale równoważy słodycz budyniu i maślanego spodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy podaję ją moim gościom, zawsze pada prośba o zdradzenie przepisu. Tak naprawdę nie ma tu nic trudnego. Największą robotę robi geometrycznie ułożony rabarbar, dzięki któremu tarta budyniowa prezentuje się bardzo elegancko.
Składniki:
Budyń:
- 2 żółtka,
- 25 g mąki ziemniaczanej,
- 15 g cukru waniliowego,
- 300 ml mleka,
- 60 cukru.
Ciasto:
- 120 g miękkiego masła,
- 50 g cukru,
- 1 żółtko,
- 1 łyżka śmietany 18 proc.,
- 180 g mąki krupczatki,
- szczypta soli.
Dodatkowo:
- 4 łodygi rabarbaru,
- 1 białko,
- 2 łyżki cukru.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Zaczynam od przygotowania budyniu. Żółtka mieszam z mąką ziemniaczaną, cukrem wanilinowym oraz 50 ml mleka. Pozostałe mleko wlewam do rondelka, zagotowuję i dodaję masę z żółtkami. Gotuję na małym ogniu, mieszając całość, aż budyń zgęstnieje. Przykrywam go folią spożywczą lub papierem do pieczenia i odstawiam do wystudzenia. Dzięki przykryciu nie powstanie kożuch.
Krok 2. Miękkie masło przekładam do miski. Dosypuję cukier i miksuję. Żółtko dodaję do masła i miksuję, dodając też śmietanę. Stopniowo dosypuję mąkę pszenną oraz szczyptę soli. Zagniatam kruche ciasto, owijam folię spożywczą i wstawiam do lodówki na 2 godziny.
Krok 3. Schłodzone ciasto rozwałkowuję między dwoma arkuszami papieru na grubość około 3 mm i przekładam do kwadratowej formy o wymiarach 24x24 cm. Przy pomocy widelca robię wgłębienia. Z pozostałego ciasta formuję kuleczki i układam je wzdłuż brzegów formy. Piekę w 190 st. Celsjusza przez ok. 12 minut.
Krok 4. Rabarbar kroję pod skosem na kawałki. Budyń przekładam Posypuję cukrem i wstawiam do piekarnika na ok 20 minut. Nie zmieniam temperatury - jest to 190 st. Celsjusza.
Krok 5. Po wystudzeniu kroję na kawałki. Smacznego!