Przepis Magdy Gessler na pasztet królewski. Idealny na Wielkanoc
Przepis Magdy Gessler na pasztet. Jakie składniki, wykonanie i przygotowanie? Jak zrobić? Pasztet świąteczny obowiązkowo pojawia się na naszym wielkanocnym stole. Tym razem przygotowaliśmy pasztet według przepisu Magdy Gessler. Zobacz, jak zrobić najlepszy pasztet na święta.
09.04.2022 | aktual.: 08.03.2024 10:12
Przepis Magdy Gessler na pasztet
Magda Gessler to restauratorka i osobowość telewizyjna, której specjalnie przedstawiać nie trzeba. Do jej restauracji ustawiają się kolejki, a z przepisów skorzystały już tysiące osób. Swoją wiedzę na temat gotowania czerpała od swoich babć, dziadka i mamy, poszerzając ją poprzez podróże po całym świecie i poznawanie międzynarodowej kuchni. Często dzieli się ona swoimi patentami i przepisami.
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy w jej restauracji pojawiła się specjalna oferta świąteczna. Ceny przysmaków spod szyldu znanej restauracji są naprawdę wysokie i spowodowały niemałe poruszenie.
Dziś mamy jednak dla Ciebie przepis na pasztet Magdy Gessler, które przygotujesz z łatwością w swoim domu. Jak zrobić pasztet z przepisu Gessler?
Domowy pasztet – przepis Magdy Gessler
Rozpływający się w ustach pasztet z trzech rodzajów mięs z odrobiną koniaku i maślaną chałką to sprawdzony przepis na święta. Magda Gessler od lat robi taki pasztet w swoim domu. Idealnie przyprawiony, kremowy i pełen smaku.
Smakuje dokładnie tak, jak za dawnych lat – bez sztucznych wspomagaczy i ulepszaczu smaku.
Pasztet królewski Magdy Gessler – składniki
Tradycyjny pasztet wbrew pozorom nie jest trudny w przygotowaniu. Mięso najlepiej kupić u lokalnego rzeźnika. Koniak dodaje szlachetności całej potrawie. Aby nadać pasztetowi charakterystycznego aromatu, koniak możesz zastąpić innym alkoholem – na przykład wytrawnym czerwonym winem czy whisky. Jakie składniki do pasztetu Gessler? Co dodać do pasztetu, żeby był dobry?
- 200 g podgardla wieprzowego - wędzonego
- 250 g łopatki wieprzowej
- 250 g wołowiny pręga lub łata
- 200 g wątróbki
- 50 g suszonych grzybów
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 1/2 selera
- 1 korzeń pietruszki
- 3-4 ziela angielskiego
- 2-3 liście laurowe
- 4-5 owoców jałowca
- 1 łyżka soli
- 1,5 łyżeczki pieprzu
- 2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 4 jajka
- 1/3 chałki-namoczonej w mleku
- 50 ml koniaku
- 125 ml śmietanki 30%
Jak zrobić pasztet królewski z przepisu Gessler?
Przygotowanie pasztetu zacznij od zalania grzybów. Dzięki temu będą miękkie – przełóż je do miseczki i zalej gorącą wodą. Odstaw na 20 minut pod przykryciem.
Przejdź do przygotowania mięsa. Potrzebny będzie do tego rondelek lub garnek, który nadaje się do smażenia. Włóż do niego pokrojone na kawałki podgardle i podsmażaj, aż wytopi się z niego tłuszcz. Następnie dodaj pozostałe kawałki mięsa i podsmaż chwilę. Tak powstaje pasztet z przepisu Magdy Gessler.
W międzyczasie umyj i obierz warzywa. Kiedy mięso już się zamknie, to dodaj do niego marchewkę, seler, cebulę, ziele angielskie, liście laurowe, owoce jałowca i namoczone suszone grzyby (razem z wodą, w której się moczyły). Całość zalej wodą na tyle, żeby składniki były ledwo nią zakryte.
Całość duś pod przykryciem przez 2-3 godziny na małym ogniu. 15 minut
Mielenie mięsa na pasztet
Kiedy mięso z warzywami będzie już podduszone i odpowiednio miękkie, oddziel je za pomocą łyżki cedzakowej od płynu w garnku. Odstaw do ostygnięcia, a następnie zmiel mięso i warzywa w maszynce do mielenia.
Do miski przelej śmietankę kremówkę i namocz w niej chałkę. Świetnie sprawdzi się tutaj kawałek pieczywa, które jest już lekko czerstwe. Jeśli nie masz chałki, to możesz zastąpić ją bułką.
Namoczoną chałkę również wrzuć do maszynki do mielenia i dodaj do mięsnej masy. Pamiętaj, żeby odcisnąć ją przed tym z nadmiaru płynu!
Do mięsnej masy dodaj jajka, koniak i śmietankę, w której wcześniej moczyła się chałka. Dopraw całość gałką muszkatołową, solą, pieprzem i dokładnie wymieszaj. Najłatwiej będzie Ci to zrobić przy pomocy rąk.
Dodaj do masy ubite na sztywną pianę białka i ponownie wymieszaj. Dodatek piany sprawi, że pasztet będzie delikatny i puszysty.
Pieczenie pasztetu Gessler – czas, ile stopni, jaka forma?
Czas przejść do pieczenia. Foremkę o wymiarach 6cm x 12cm x 26 cm wysmaruj masłem. Wypełnij ją masą pasztetową i wygładź powierzchnie przy pomocy łyżki lub szpatułki. Foremkę z pasztetem włóż do większej formy, którą wypełnisz wodą- nasz pasztet będzie pieczony w kąpieli wodnej.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni Celsjusza i piecz przez ok. 1,5 godziny.
Pasztet z przepisu Magdy Gessler gotowy
Nasz pasztet jest już gotowy. Idealnie puszysty, miękki w środku sprawdzi się świetnie nie tylko w czasie świąt. Możesz podać go samodzielnie lub z odrobiną żurawiny. Gwarantujemy, że zniknie w kilka chwil! Jak oceniasz przepis Magdy Gessler na pasztet?
Smacznego!
Dokładny przepis wideo znajdziesz na naszym kanale YouTube: