Przyjaciółka po wakacjach w Portugalii zaczęła piec ten chleb. Od razu poprosiłam o przepis
Moja przyjaciółka to mistrzyni w wypiekaniu domowego pieczywa. Robi przepyszny chleb na zakwasie, eksperymentuje z dodatkami. Jednak odkąd wróciła z urlopu, liczy się dla niej tylko chleb, na który przepis przywiozła z właśnie z Portugalii. Jego receptura jest bardzo prosta, a efekt znakomity.
06.09.2024 09:43
Ponoć każdy, kto był w Portugalii spróbował tego chleba. Można go kupić w każdej piekarni. "Pão de água" to pszenny chleb na drożdżach, lekki i dobrze wyrośnięty. Niestety, w tym roku do Portugalii się nie wybrałam, ale z przyjemnością zjadłam kromkę takiego pieczywa u mojej przyjaciółki. Smakuje już z masłem, można go także lekko posolić, tak najczęściej jedzą go Portugalczycy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co wyróżnia chleb portugalski?
Chleb portugalski wyróżnia to, że jest delikatny, mięciutki, a jednocześnie ma chrupiącą skórkę. Taki efekt można osiągnąć mieszając tylko trzy składniki: mąkę, wodę i drożdże. Jest jeszcze tylko jeden dodatek, czyli sól. Zgromadzenie ich nie będzie trudne, ale już do wyrobienia ciasta trzeba się przyłożyć. Przygotowania zaczynają się od wymieszania wody z mąką, wtedy ciasto nie ma jeszcze gładkiej ani elastycznej struktury i przypomina ciągnącą się masę. Potem trzeba je odstawić, by mąka dobrze się namoczyła, co skraca wyrobienie ciasta. Dopiero po tym etapie, dodaje się drożdże i sól, a następnie wyrabia ciasto. Jest ono wodniste i właśnie stąd ma swoją portugalską nazwę, która po tłumaczeniu oznacza "wodny chleb".
Przepis na chleb portugalski
Składniki:
- 360 g mąki pszennej chlebowej,
- 275 ml wody,
- 4 g drożdży suszonych,
- 7 g soli.
Sposób przygotowania:
- Do mąki pszennej chlebowej dodaj wodę i wymieszaj, aby składniki dokładnie się połączyły. Przykryj ciasto ściereczką i odstaw w temperaturze pokojowej na 40 minut.
- Do ciasta dodaj sól i drożdże, wyrabiaj je energicznie przez ok. 15 minut lub 8-10 minut w robocie kuchennym. Ciasto jest klejące, lepiej jednak nie podsypywać go mąką.
- Wyrobione ciasto na chleb ponownie przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia. W zależności od temperatury otoczenia może zająć to od 60 do 120 minut. Ciasto powinno podwoić objętość.
- Dużą blachę posyp mąką i wylej bezpośrednio na nią wyrośnięte ciasto. Uformuj podłużny lub okrągły bochenek chleba.
- Blachę włóż do piekarnika nagrzanego do 250°C z parą na ok. 12-15 minut. Następnie obniż temperaturę do 230°C i piecz przez kolejne 15-20 minut. Chleb powinien być rumiany, lekko przypieczony.