PrzepisJak odpowiednio przechowywać resztki po Świętach? Zdradzamy co zrobić, aby nic się nie zmarnowało

Jak odpowiednio przechowywać resztki po Świętach? Zdradzamy co zrobić, aby nic się nie zmarnowało

Resztki po Wigilii - Pyszności
Resztki po Wigilii - Pyszności
26.12.2022 11:40

Zostaw, to na święta. Jedz, bo się zmarnuje! To dwa najpopularniejsze hasła, które słyszymy tuż przed Bożym Narodzeniem i zaraz po jego zakończeniu. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego. Dlatego, dobrze jest poznać zasady, które pozwolą Ci odpowiednio przechować resztki po Wigilii. Co musisz zrobić?

Resztki po Wigilii - jak przechowywać jedzenie, aby zachowało świeżość?

Jak nakazuje polska tradycja, na wigilijnym stole musi znaleźć się 12 świątecznych potraw. Jak dobrze wiadomo, ich przygotowanie zajmuje dużo czasu. Nie jesteśmy w stanie też przygotować takiej ilości, która wystarczy dla każdego i zniknie w parę chwil. Dlatego ilości wigilijnych posiłków mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego, dlatego resztki po Wigilii trzeba odpowiednio przechować, by zachowały świeżość na jak najdłużej. Unikajmy marnowania i wyrzucania jedzenia.

Portal kuchnia.wp.pl przygotował garść porad, które pozwolą nam odpowiednio przechować świąteczne posiłki. Unikniemy w ten sposób wyrzucania, czy przejadania się - w związku z tym każdy powinien być szczęśliwy.

Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com
Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com

Jak przechować resztki po Wigilii?

To bardzo proste. Wierzymy w to, że zaprezentowane rozwiązania pozwolą Ci nie zmarnować zapasów jedzenia, które zostało przygotowane na świąteczny stół. Co zatem zrobić, aby przygotowane przez nas wigilijne potrawy się nie zmarnowały?

Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • zamrożenie dań - jeszcze przed świętami, dobrze jest wygospodarować odpowiednią przestrzeń w zamrażarce; dania takie jak kapusta, pierogi, pieczywo, czy wędliny możesz przechować nawet przez kilka tygodni;
  • pasteryzowanie wigilijnego bigosu - gdy zostanie nam pokaźna ilość bigosu, to można go zapasteryzować w słoikach - wypełnione i dokładnie zakręcone słoiki wekujemy przez około 20 minut;
  • z resztek wigilijnego ciasta można przygotować np. trufle lub bajaderki;
  • ciasta z kremem należy zjeść możliwie jak najszybciej, natomiast serniki, czy ciasta drożdżowe można zamrozić; staropolski piernik z mąki żytniej można przechować w chłodnym pomieszczeniu, owinięty ściereczką, nawet przez kilka tygodni;
  • odpowiednie planowanie zakupów i przygotowanie posiłków - dobrze jest przeprowadzić odpowiednią analizę, która pozwoli zrobić dokładne zakupy i przygotować taką ilość dań, która będzie wystarczająca;
  • świąteczna wałówka - jeśli zostanie nam trochę jedzenia, to dobrze jest podzielić się z najbliższymi, którzy do nas przyjeżdżają; taka "wałówka" na pewno ich zadowoli.

Potrawą, która zniknie w parę chwil, na pewno będą śledzie. Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować śledzie pod pierzynką:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także