Przepis na rosół Ewy Wachowicz bije inne na głowę. Gwiazda ma świetny patent
16.04.2023 12:55, aktual.: 16.04.2023 13:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosół Ewy Wachowicz to prawdziwa bomba wspaniałości - jest esencjonalny, klarowny i wypełniony dodatkami po brzegi. Wypróbuj ten przepis, a już nigdy nie wrócisz do innych receptur. To połączenie znanej wszystkim doskonale klasyki - czyli wywaru mięsno-warzywnego - z odrobiną szaleństwa.
Ewa Wachowicz po raz kolejny zaskakuje nowatorskim podejściem do tradycyjnej kuchni. Tym razem zaproponowała przygotowanie rosołu królewskiego z nietypowymi - jak na tę zupę - dodatkami. Sam wywar powstaje z połączenia kilku rodzajów mięs i tradycyjnej włoszczyzny, która przed gotowaniem na moment wylądowała na patelni. Przed podaniem Wachowicz dodaje do zupy jajko, podroby i ziemniaki, a całość dopieszcza zieloną pietruszką.
Rosół królewski - dodatków po brzegi
Rosół Ewy Wachowicz powstaje z kilku rodzajów mięs, doprawiony jest mieszanką aromatycznych ziół, a serwuje się go w towarzystwie nietypowych - jak na tę zupę - dodatków. To jajko w koszulce i podsmażana wątróbka. Wachowicz proponuje również dodatek ziemniaków zamiast makaronu. Uważa się, że rosół z ziemniakami to zupa typowa dla Śląska Cieszyńskiego oraz Śląska Opolskiego, często też jada się takie połączenie na Podkarpaciu.
Prócz klasycznej włoszczyzny w rosole Ewy Wachowicz znajdziemy też pieczarki. Według tej receptury warzywa przed wrzuceniem do wywaru należy wcześniej przesmażyć. To świetny sposób na wydobycie z nich smaku. Ponadto, Wachowicz zastosowała się w swoim przepisie do bardzo ważnej zasady. Warzywa dodała do rosołu po wstępnym gotowaniu mięsa (po około 30-60 minutach). Dzięki tej metodzie rosół będzie klarowny i esencjonalny.
Dobór mięs również nie jest przypadkowy. Rosół gotuje się na bazie wielu rodzajów mięsa: kurczaka, wołowiny, indyka, gęsi, kaczki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by kawałki mięsa były dość tłuste, kością. Poleca się szczególnie tzw. porcję rosołową, czyli korpus, udka i skrzydełka kurczaka, wołowinę: szponder, łatę, mostek lub karkówkę, możecie dorzucić również kości szpikowe. W rosole warto znaleźć również miejsce na szyję indyka.
Zobacz także
Królewski rosół Ewy Wachowicz. Przepis
Składniki:
- ćwiartka kury
- kawałek cielęciny
- szponder wołowy
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- kilka gałązek lubczyku
- sól
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- pół selera
- kilka pieczarek
- kawałek pora
- cebula
- łyżka masła klarowanego
- ziemniaki
- jajka w koszulce
- wątróbka usmażona na maśle
- natka pietruszki
Sposób przygotowania:
- Do dużego garnka włóż mięso i zalej je zimną wodą. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i lubczyk.
- Gotuj całość na średnim ogniu pod przykryciem ok. 45 minut.
- Następnie zajmij się warzywami. Dokładnie je wyszoruj, pokrój w kostkę i podsmaż na maśle. Pod koniec smażenia dodaj pokrojone pieczarki oraz posiekany por.
- Obraną cebulę opal nad ogniem. Wszystkie warzywa wrzuć do mięsnego wywaru.
- Kiedy wywar zacznie wrzeć, zbierz szumowiny, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem kolejne trzy godziny.
- Pokrój wątróbkę w plastry i przesmaż na maśle (szybko i na mocnym ogniu). Na końcu dopraw solą.
- Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Ugotuj je do miękkości.
- Przygotuj jajko w koszulce. W garnku zagrzej wodę z dodatkiem octu. Jajko wybij do małego pojemniczka - przyjrzyj się, czy białko "rozlewa" się. Wówczas jajko w koszulce może się nie udać. Potrzebujesz do tego świeżych jaj, gdzie żółtko mocno "trzyma" się białka.
- Kiedy woda będzie gorąca, szybkim ruchem przełóż surowe jajko do wody. Nie mieszaj.
- Kiedy białko się zetnie, wyłów jajko i zanurz je w zimnej wodzie.
- Rosół dopraw solą i pieprze. Serwuj z z ziemniakami, podsmażoną wątróbką, jajkiem w koszulce oraz posiekaną natką pietruszki.
Zobacz także przepis na rosół pięciu przemian, który od razu stawia na nogi: