Rozpływa się w ustach. Kiedyś gościł na stołach na co dzień, dziś budzi niesmak
Móżdżek to zapomniany przysmak, który dawniej można było bez większego problemu znaleźć w menu wielu restauracji. Gościł również często w polskich domach, jednak po latach odszedł w zapomnienie.
21.09.2023 09:05
Podroby owiane są nieco złą sławą, a wiele osób od razu krzywi się na ich widok. Chociaż największą popularnością obecnie cieszy się wątróbka czy żołądki, to przed laty na polskich stołach podrobów było o wiele więcej. Jednym z przysmaków był móżdżek, najczęściej smażony na patelni. Dziś jest już nieco zapomniany, a znalezienie go w sklepie jest dość trudne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapomniany przysmak
Znany jest w polskiej kuchni od wieków. Przepis na móżdżek pojawił się nawet w najstarszej polskiej książce kucharskiej, czyli "Compendium Ferculorum albo zebranie potraw", wydanej w 1682 r. Autor książki, Stanisław Czerniecki, kuchmistrz na zamku wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego w Wiśniczu, podroby traktował podroby jako znakomite dopełniacze smaku. Wojciech Wielądko, autor słynnego "Kucharza doskonałego" z 1783 r., pisał:
O móżdżku pamiętano jeszcze w latach 80. XX wieku. Nie tylko pojawiał się na domowych stołach, ale również w kartach menu dobrych restauracji. Popularność podrobów spadła w konsekwencji pojawienia się choroby szalonych krów. Wtedy móżdżek cielęcy znalazł się na cenzurowanym, a i rykoszetem dostały również inne podroby, nie tylko te krowie. Od spróbowania móżdżku odpycha nie tylko wygląd, ale również to, że wiele osób nie do końca wie, jak go przygotować.
Jak przygotować móżdżek?
Móżdżek można przygotować na wiele różnych sposób, jednak najpopularniejsze jest jego przesmażenie wraz z jajkami. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia móżdżku i usunięcia błon. Następnie gotujemy go przez 3-4 minuty w wodzie z octem, liściem laurowym i kilkoma ziarnkami ziela angielskiego. Po ugotowaniu studzimy go i kroimy na małe kawałki.
Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy na nim drobno pokrojoną cebulę. Dodajemy móżdżek i smażymy, aż stanie się złocisto-brązowy z każdej strony. Wbijamy jajka, doprawiamy solą i pieprzem, kontynuujemy smażenie, aż białko stężeje. Na koniec posypujemy potrawę posiekaną natką pietruszki i podajemy ją z kawałkiem świeżego pieczywa.
Inny sposób przyrządzenia móżdżku po obgotowaniu to panierowanie w mące, jajku i bułce tartej (lub japońskiej panierce panko), a następnie smażenie w głębokim tłuszczu. Można go też serwować z wyrazistymi sosami, na przykład czosnkowym. Móżdżek nadaje się również do grillowania lub zapiekania, zwłaszcza po polaniu sosem beszamelowym i posypaniu startym serem.