Wymiata toksyny z organizmu i poprawia wygląd skóry. Dodawaj do sałatek
W przygotowanych przez ciebie posiłkach króluje rukola? To dobrze się składa, bo to niepozorne śródziemnomorskie warzywo, ma szerokie zastosowanie w kuchni i jednocześnie jest bardzo zdrowe. Dlaczego warto jeść rukolę, do czego ją wykorzystać i jakie ma właściwości?
20.04.2023 08:55
Pomimo tego, że rukola to warzywo, które jest popularne szczególnie teraz, to warto podkreślić, że była ona dobrze znana jeszcze przed wojną. Jest składnikiem, który chętnie wykorzystuje się go przygotowania wielu wspaniałych dań i to nie tylko w kuchni włoskiej. Jest to spowodowane tym, że ma szerokie zastosowanie, orzechowo-pikantny smak i wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.
Rukola - co to takiego?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czym jest rukola, to warto podkreślić, że występuje ona również pod nazwą - rokietta siewna. Na pierwszy rzut oka przypomina sałatę, ale jest to warzywo z rośliny kapustowatych. Rośnie przede wszystkim w państwach, znajdujących się w Basenie Morza Śródziemnego, w niektórych państwach Afryki, nad Morzem Czarnym, a także w Azji Zachodniej. Jej łodyga osiąga nawet 60 cm, a liście mają ciemnozielone zabarwienie. Ma wyrazisty, lekko pikantny smak o orzechowym aromacie.
Jakie właściwości ma rukola?
Gdy przeanalizujesz właściwości rukoli, to z pewnością na stałe zagości w twoim domowym menu. Świetnie sprawdza się jako dodatek do wielu dań kuchni śródziemnomorskiej, przede wszystkim ze względu na właściwości zdrowotne. Rukola to świetne źródło minerałów, witamin i aminokwasów. Są w niej obecne witaminy A, C i K oraz witaminy z grupy B, a także potas, wapń, żelazo, magnez, czy karotenoidy. A jakie właściwości ma rukola i dlaczego warto ją jeść?
Najważniejsze właściwości rukoli to przede wszystkim:
- wspomaga odchudzanie, ze względu na niską kaloryczność i bogactwo błonnika;
- ma działanie antynowotworowe, ze względu na obecność antyoksydantów;
- poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, dzięki zawartości potasu;
- witaminy wzmacniają odporność i poprawiają wygląd i kondycję skóry;
- witamina K wspiera układ kostny;
- oczyszcza organizm z toksyn;
- witamina A korzystnie wpływa na wzrok.
Czy można uprawiać rukolę w domu?
Rukola to warzywo, które z powodzeniem można uprawiać w swoim domu. Można to zrobić na dwa sposoby - w ogrodzie lub doniczce. Zbliża się sezon ogrodowy, więc to dobry moment, by kupić nasiona rukoli i zasiać je w swoim ogrodzie. Sianie rukoli odbywa się od marca do września, a plony są gotowe do zbioru po kilku tygodniach. Warzywo nie jest zbytnio wymagające, ale lubi żyzną glebę. Dobrze jest ją zasiać w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym.
Rukolę możesz również posadzić w doniczce. Postaraj się zapewnić jej podobne warunki, jak w przypadku uprawy rukoli w ogrodzie. Pierwszy zbiór powinien mieć miejsce po upływie około 6 tygodni.
Rukola i jej zastosowanie w kuchni - przepis na sałatkę
Biorąc pod uwagę zastosowanie rukoli w kuchni, trzeba podkreślić, że można ją wykorzystać jako dodatek do kanapek, sałatek, past serowych, pizzy, czy dań z makaronu. Świetną opcją jest również pesto z rukoli, które można dodać do ulubionego makaronu. Najprostszą opcją na danie z rukolą będzie tu jednak sałatka z boczkiem lub kurczakiem.
Składniki:
- opakowanie rukoli
- 2 pomidory
- przyprawa do grilla
- 20 g boczku i bekonu wędzonego (opcjonalnie - dwie piersi z kurczaka)
- marynowane pieczarki
- kulka mozzarelli
- duży ogórek
- przyprawa do gyrosa
- sól i pieprz kolorowy.
Sposób przygotowania:
- Umyj i następnie porwij rukolę na strzępy i wrzuć ją do miski. Dodaj pokrojoną w kostkę mozzarellę i przypraw solą i pieprzem.
- Boczek i bekon lub filety z piersi kurczaka pokrój w kostkę, obtocz w przyprawie do grilla i przyprawie gyros i podsmaż na oleju. Pozostaw do ostygnięcia.
- Ogórka i pomidory pokrój w kostkę, a pieczarki - na pół. Wrzuć wszystko do miski.
- Wymieszaj wszystkie składniki w misce i dopraw solą i pieprzem. Smacznego!
Szukasz pomysłu na szybki obiad? Oto przepis na pyszną zupę.