Gdy tylko nadchodzą chłodniejsze dni, dodaję do kawy i herbaty. Rozgrzewa i poprawia trawienie
Smak kawy i herbaty można poprawić przez stosowanie silnie aromatycznych przypraw. Jednocześnie dzięki temu można ograniczyć słodzenie napojów. Co warto przetestować? Zobacz, które przyprawy są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe!
16.09.2024 09:07
Najlepsze przyprawy do kawy – co dodawać?
Jedną z najpopularniejszych mieszanek przypraw do kaw jest Garam Masala, zwłaszcza dotyczy to krajów azjatyckich. Garam oznacza "gorący", co nawiązuje do właściwości rozgrzewających. W skład mieszanki wchodzą kumin, kardamon, pieprz czarny, kolendra, goździki, liść laurowy, cayenne i gałka muszkatołowa. Garam Masala dodaje kawie intensywnego, korzennego posmaku z lekko wyczuwalną, ostrą nutą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kawa z kardamonem
Większość przypraw wchodzących w skład mieszanki Garam Masala można dodawać do kawy oddzielnie. Przykładem jest zielony kardamon. Przyprawa ma korzenny, słodkawo-ostry smak. Czarny kardamon jest rzadziej używany, gdyż ma intensywniejszy smak i może dominować nad smakiem kawy. Karmanom przy okazji poprawia trawienie i działa moczopędnie.
Kawa z imbirem
Kawa z imbirem łączy sobie przyjemne z pożytecznym. Ma charakterystyczny gorzkawy posmak i przyjemny aromat. Pomaga na infekcje i działa rozgrzewająco. Można stosować zmielony imbir, dodając szczyptę lub świeże korzenie, np. umieszczając w kawie kilka cienkich plastrów.
Popularne i oryginalne przyprawy do herbaty
Do doprawiania herbaty rzadziej używa się przypraw, które mają wyraźnie gorzkawy posmak. Bardziej cenione są słodkawe nuty. Przykładem jest m.in. cynamon, wanilia oraz lukrecja. Oprócz tego wykorzystuje się typowo korzenne przyprawy, a także suszone owoce.
Herbata z goździkami
Do cenionych dodatków zaliczają się goździki. Nadają herbacie korzennego smaku, działają rozgrzewająco, ale także przeciwbólowo. Sprawdzają się m.in. przy bólach gardła.
Herbata z anyżem
Anyż ma charakterystyczny pikantno-słodkawy smak, nieco kojarzący się z kminkiem. Dodaje się odrobinę do herbaty, aby był lekko wyczuwalny. Anyż ma m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i przeciwwirusowe.
Herbaty owocowe – co warto dodawać?
Do herbat często dodaje się suszone owoce bądź skórki owoców. Szczególnie cenione są suszone jabłka, pigwowce, żurawiny, goi, a także skórka z pomarańczy i cytryny. Ponadto wykorzystuje się m.in. świeże czereśnie, czarną porzeczką i jagody. Do wyszukanych dodatków zalicza się...orzechy laskowe. Należy je pokruszyć (np. pół łyżeczki). Można dodać także kilka (niezmielonych) ziaren kakao. Taka herbata ma gorzkawo-słodki posmak. Najlepiej wyczuwa się go bez dodawania do napoju cukru czy słodzika.
Jak stosować przyprawy do kawy i herbaty?
Przy dodawaniu przypraw czy owoców do kawy i herbaty zawsze trzeba zachować umiar. Nie mogą zdominować smaku napoju, w szczególności dotyczy to pikantnych przypraw. Zazwyczaj dodaje się odrobinę – nie więcej niż szczyptę. Przy stosowaniu owoców należy zachować rozsądne proporcje, nie może być ich ilościowo więcej niż kawy czy herbaty. Przyprawy świeże oraz owoce najlepiej dodawać do napojów od razu i zaparzać je wrzątkiem. Wtedy wydobywa się ich smak i stają się miękkie (owoce). W przypadku przypraw mielonych można poczekać, aż kawa czy herbata lekko przestygnie. Dodaje się je więc bezpośrednio przed spożywaniem napojów. Dzięki temu nie tracą swoich prozdrowotnych właściwości.