Możesz jeść do woli i nie przytyjesz. Szybkie spring rollsy z pieczonym łososiem
Choć nazwa tego specjału, jakim są spring rollsy, może sugerować, że powinniśmy spożywać je tylko wiosną, to w rzeczywistości warto delektować się nimi przez cały rok. Niezależnie od pory roku, spring rollsy zawsze smakują wyśmienicie i stanowią doskonałe urozmaicenie naszej codziennej diety.
26.02.2024 19:28
Spring rollsy to nic innego, jak potrawa, która zdobyła ogromną popularność również w Polsce, znana pod nazwą sajgonki. Jednak istnieje pewna istotna różnica między tradycyjnymi sajgonkami a spring rollsami. Otóż te drugie nie są smażone w głębokim tłuszczu, co jest charakterystyczne dla sajgonek. Spring rollsy serwuje się na surowo, co oznacza, że są one znacznie lżejsze i zdrowsze.
Oczywiście, nie można zapomnieć o nieodłącznym dodatku do spring rollsów, jakim jest aromatyczny sos. To właśnie on nadaje im wyjątkowego charakteru i sprawia, że są one tak nieodparcie smaczne. Bez względu na to, czy wybierzesz sos słodko-kwaśny, pikantny czy może sojowy - z pewnością podkreśli on smak delikatnego farszu zawartego w cienkim cieście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spring rollsy z pieczonym łososiem
Składniki:
Sos:
- 2 łyżki sosu sojowego,
- szczypta cukru trzcinowego,
- łyżka octu ryżowego,
- 1/2 papryczki chili,
- 1/2 ząbka czosnku.
Sposób przygotowania:
- Łososia skropić sokiem z limonki i łyżką sosu sojowego, chwilę marynować i upiec w temperaturze 190 stopni (około 15 minut) lub grillować na patelni grillowej.
- Awokado, marchewkę i ogórek umyć i obrać. Sałatę, kolendrę i paprykę dokładnie umyć i osuszyć. Pokroić warzywa w cienkie słupki.
- Makaron ryżowy zalać gorącą wodą (według przepisu na opakowaniu), odcedzić, szybko przepłukać wodą, a po odcedzeniu i osuszeniu włożyć do miski.
- Arkusz papieru ryżowego namoczyć w wodzie. Wyłożyć namoczony papier na ściereczkę i nakładać po kolei − słupki warzyw, łososia, makaron, kolendrę. Zawijać w ciasne ruloniki.
- Z łyżki sosu sojowego, octu ryżowego i cukru trzcinowego przygotować sos, doprawić kilkoma plasterkami chili i czosnku.
- Sos zapakować oddzielnie.
Przepis pochodzi z książki "Lunchbox Zdrowe i smaczne posiłki do pracy" Ewy Sypnik-Pogorzelskiej i Magdaleny Jarzynki-Jendrzejewskiej.