Są symbolem Wielkanocy. Mało kto wie, że można je jeść
Wielkanocne bazie często traktujemy jedynie jako ozdobę, ale kryją także głębokie znaczenie kulturowe i religijne. Wielu zaskoczy także to, że można je jeść. Mają sporo walorów zdrowotnych.
W Polsce bazie są symbolem wiosny i odrodzenia, a ich obecność w tradycji wielkanocnej sięga wieków. Bazie wierzbowe, znane również jako kotki, są często używane do tworzenia palm wielkanocnych, które mają chronić przed złem i przynosić szczęście. Często dekorują również wiosenny stół w pięknych bukietach. W wielu regionach bazie były połykane, by wzmocnić organizm, a przede wszystkim chronić od bólu gardła. Okazuje się, że wierzenia ludowe mają solidne podstawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kremowa i energetyzująca owsianka kawowa z mleczną pianką
W medycynie ludowej bazie wierzbowe znajdowały szerokie zastosowanie w terapii przeziębień i grypy. Dzięki właściwościom przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym łagodziły objawy infekcji i pozwalały poczuć się lepiej. Działały również napotnie, przeciwbólowo, wykrztuśnie i przeciwkaszlowo, przyspieszając powrót do zdrowia. Zawartość kwasu salicylowego sprawiała, że wierzbę określano mianem "ziołowej aspiryny".
Mleko baziowe
Jednym ze sposobów na wprowadzenie bazi do kuchni, jest stworzenie z nich mlecznego napoju. W połączeniu z miodem i cynamonem smakuje to naprawdę dobrze. To naturalne wzmocnienie w walce z wiosennym przeziębieniem.
Należy jednak pamiętać, by "kotki" pozyskać z drzew, które rosną z dala od zanieczyszczeń. Do stworzenia tego napoju sprawdzą się zarówno świeże, jak i suszone kulki. Pamiętaj, by nie spożywać żadnych dziko rosnących roślin bez dokładnej identyfikacji i upewnienia się, że są one bezpieczne do jedzenia.
Składniki:
- szklanka mleka lub napoju roślinnego,
- łyżka bazi,
- miód do smaku (opcjonalnie),
- cynamon do smaku (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Mleko lub napój zagotuj.
- Następnie dodaj do niego bazie, przykryj.
- Po około 10 minutach, odcedź mleko i przelej je do kubka.
- Mleko baziowe najlepiej pić je na ciepło, można je doprawić miodem czy cynamonem.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.