PrzepisKuchnia azjatyckaSajgonki bez smażenia to hit. Nawet "u chińczyka" nie smakują tak świetnie

Sajgonki bez smażenia to hit. Nawet "u chińczyka" nie smakują tak świetnie

Tak przygotowane sajgonki będą lżejsze, lecz zachowają smak i chrupkość
Tak przygotowane sajgonki będą lżejsze, lecz zachowają smak i chrupkość
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.10.2023 14:11, aktualizacja: 14.03.2024 15:09

Małe i niepozorne, ale pełne smaku sajgonki na dobre rozgościły się na polskich talerzach. Niestety, nie dla każdego przeznaczona jest taka uczta, ponieważ sajgonki nierzadko smaży się w głębokim tłuszczu. Można jednak przygotować je nieco inaczej, wciąż zachowują smak i chrupkość apetycznych zawijasów.

Sajgonki to znane i lubiane danie kuchni azjatyckiej. Uwielbiamy je za uniwersalność - mówi się, że papier wszystko przyjmie, podobnie jest z papierem ryżowym. Można zapakować w niego dowolne składniki, doprawić wedle uznania, a po zawinięciu cieszyć się autorską wariacją na temat sajgonek. Najlepiej smakują te przyrządzone na tradycyjną modłę, jednak czym byłaby kuchnia bez kombinowania i szaleństw. Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie lżejszymi odpowiednikami znanych potraw są sajgonki bez smażenia - lżejsze, ale nadal chrupiące i pełne smaku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sajgonki z piekarnika. Zdrowsza wersja popularnej azjatyckiej przekąski

Sajgonki przypominają małe naleśniczki zawinięte z mięsno-warzywnym lub krewetkowym farszem. Zazwyczaj jedzone są jako zakąska z różnego rodzaju sosami i dipami. Sajgonki podawać można głęboko smażone, pieczone, jak i w wersji "surowej", czyli zawinięte w dobrze namoczony papier ryżowy.

Papier ryżowy to kluczowy składnik sajgonek, gdyż to on odpowiada za finalny kształt przekąski (w niektórych recepturach do zawijania farszu służy przygotowane w tym celu ciasto). Jadalny "papier" wyrabiany jest z masy z rozmoczonych ziaren ryżowych. Przed użyciem arkusze należy włożyć na kilka sekund do wody (oczywiście z osobna), by stały się elastyczne, gotowe do zawijania. Sajgonki można jeść bez smażenia, gdyż papier ryżowy nie wymaga dodatkowej obróbki przed spożyciem.

Przyznać jednak trzeba, że nie każdemu może przypaść do gustu lekko ciągnąca się faktura mokrego papieru ryżowego. Nie trzeba jednak rezygnować z chrupkości i kruchości sajgonek, ponieważ nie tylko smażenie na głębokim tłuszczu da taki rezultat. Zawijasy wystarczy włożyć do rozgrzanego piekarnika. Poniżej znajdziesz przepis.

Sajgonki z piekarnika to zdrowsza alternatywa dla tych klasycznie smażonych w głębokim tłuszczu
Sajgonki z piekarnika to zdrowsza alternatywa dla tych klasycznie smażonych w głębokim tłuszczu© Pixabay

Sajgonki bez smażenia. Przepis

Składniki:

  • 400 g mięsa mielonego,
  • 2 marchewki,
  • 1 biała cebula,
  • 30 g suszonych grzybów (najlepiej grzybów mun, ale możesz użyć innych),
  • 2 jajka,
  • 4 ząbki czosnku,
  • mały kawałek imbiru, do 3 cm,
  • sos sojowy,
  • szczypiorek,
  • ocet ryżowy,
  • mielona papryka słodka,
  • pieprz,
  • olej,
  • 15 arkuszy papieru ryżowego.

Przygotowanie:

  1. Grzyby zalej wodą i odstaw na ok. 30 minut. Po tym czasie odcedź i pokrój w cienkie paski.
  2. Cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i mięso mielone. Smaż całość, aż mięso będzie gotowe.
  3. Do mięsa dodaj 4-5 łyżek sosu sojowego, 1 łyżkę octu ryżowego, pieprz, słodką paprykę i grzyby. Wymieszaj dokładnie całość i podsmaż.
  4. Po tym wbij do mięsa jajka i dodaj posiekany szczypiorek (2-3 łyżki), dokładnie zamieszaj całość, zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia.
  5. Przed nałożeniem farszu każdy arkusz z osobna włóż do letniej wody na 10 sekund.
  6. Po wyjęciu arkusza z wody od razu nałóż na niego farsz, zawiń jak krokieta i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  7. Pełną blachę sajgonek skrop oliwą lub olejem i włóż do piekarnika nagrzanego do 200 st. C na 20 minut.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także