Wygląda jak mięso i tak smakuje, chociaż nim nie jest. Zrobisz go z dwóch składników
Dieta wegańska zyskuje na popularności, a co za tym idzie, pojawia się coraz więcej pomysłów na zastąpienie mięsa. Jednym z doskonałych produktów, o którym słyszało niewiele osób, jest seitan. Wygląda jak mięso i nawet może tak smakować, choć jest pochodzenia roślinnego. Podpowiadamy, jak zrobić go samodzielnie w domu i to z dwóch składników.
17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 20:57
Seitan po raz pierwszy pojawił się w Azji i właśnie z tego powodu nazywany jest “chińskim mięsem”. Niektórzy określają go też "kofu" oraz "mięsem Buddy". Jest w pełni roślinny, dzięki czemu idealnie nadaje się w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Dlaczego warto zastąpić go mięśem? Odpowiadamy
Seitan - wygląda jak mięso i tak smakuje, ale nim nie jest. Hit w diecie wegańskiej
Seitan to czysty gluten. Produkt przygotowany z mąki i wody. A jednak jest wyjątkowo cennym źródłem białka roślinnego i zawiera żelazo, fosfor, wapń, magnez oraz miedź. Dzięki tym składnikom jest doskonałym zamiennikiem mięsa w diecie wegańskiej. Po odpowiednim przyprawieniu – na przykład przyprawami do drobiu i odrobiną sosu sojowego – potrafi smakować niemalże tak samo jak mięso. Świetnie sprawdzi się więc jako produkt w diecie tych osób, które są na początku swojej drogi do weganizmu.
Właściwości seitanu mogą zaskoczyć. Zawarte w nim składniki mogą wpływać na regulację cholesterolu w organizmie. Duża ilość błonnika pomoże z kolegi w ustabilizowaniu procesów trawiennych. Warto jednak pamiętać, że 100 g tego produktu stanowi równowartość 370 kcal, więc jest dość kaloryczny. Co ciekawe, w 100 g mięsa wołowego znajdziemy tylko 26 g białka, a w 100 g seitanu aż 75 g.
Seitan - przepis. Jak zrobić seitan w domu?
Zrobienie seitanu w domu jest niezwykle proste. Przede wszystkim potrzebujemy dwóch składników. Oto one.
Składniki:
- 2 kg mąki pszennej,
- 1 l wody.
Sposób przygotowania:
- Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy do niej wodę. Ugniatamy ciasto jak na pierogi.
- Kulkę ciasta zalewamy wodą i odstawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie wymieniamy wodę na świeżo i ugniatamy ciasto. Gdy woda zrobi się biała, ponownie wymieniamy wodę. Czynność powtarzamy do momentu, aż wypłuczemy skrobię. Może być to nieco czasochłonne i może potrwać nawet około godziny. Skąd możemy mieć pewność, że ciasto jest gotowe? Woda będzie jedynie delikatnie biała, a kulka ciasta żółta.
- Powstałe ciasto gotujemy w bulionie z ulubionymi przyprawami przez pół godziny.
- Następnie studzimy je i odsączamy, a następnie pieczemy w piekarniku bądź smażymy.
Warto też zamarynować ciasto. Możemy użyć do tego sosu sojowego, czosnku niedźwiedziego, papryki ostrej i słodkiej, czosnku, soku z cytryny, rozmarynu itd.