Sernik wykwintny, który pięknie wyrośnie i nie opadnie. Do masy dodaję te proporcje składników
Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Wariantów jest przynajmniej kilka, ale podstawą musi być dobry twaróg. W poniższym przepisie zmiksuj go też z serem z wiaderka i jednym dodatkiem w proszku, który poprawi konsystencję całego wypieku.
27.10.2024 14:57
Sernik smakuje niezależnie od okazji, ale w wydaniu wykwintnym z pewnością może być podany na specjalne przyjęcia czy święta w gronie rodziny. Wypiek z dodatkiem sera z wiaderka i budyniu to propozycja bardzo delikatna i aksamitna w swojej teksturze. Jednocześnie jego prosta forma i bogaty smak sprawiają, że jest to deser idealny na każdą okazję. Pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu proporcji i etapów przygotowania, a twój sernik zawsze będzie udany.
Jak wybrać ser na sernik wykwintny?
Dobry sernik zaczyna się od wyboru odpowiedniego sera. Najlepszy wybór to pełnotłusty twaróg, który można nabyć w wiaderkach. Ważne, aby w składzie znajdował się jedynie twaróg, śmietanka i kultury bakterii. Unikajmy produktów z dodatkiem cukru, syropu glukozowo-fruktozowego czy barwników. W połączeniu z klasycznym serem białym uzyskasz wyjątkową, zwartą, a jednocześnie delikatną konsystencję tego słodkiego wypieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na wykwintny serniczek
Pamiętaj, aby składniki były w temperaturze pokojowej, co najmniej dwie godziny przed pieczeniem wyjmij je z lodówki. Dobrze ubita masa jajeczna sprawi, że sernik będzie puszysty. Możesz zrobić go na kruchym cieście lub na spodzie bez pieczenia wstępnego, czyli ciasteczkowym. Przygotuj do tego 200 g herbatników i 50 g roztopionego masła. Po połączeniu wyłóż formę o średnicy 24 centymetrów. Dalej postępuj zgodnie ze składnikami i krokami poniżej.
Składniki:
- 500 g sera tłustego,
- 700 g sera z wiaderka,
- 7 jajek,
- 160 g cukru,
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii,
- 1 opakowanie budyniu w proszku,
- 40 g mąki pszennej.
Przygotowanie:
- Ser tłusty przemiel w maszynce do mielenia.
- W misce zmiksuj jajka z cukrem na puch. Dodaj ekstrakt waniliowy i ponownie chwilę miksuj.
- Sery wymieszaj na jednolitą konsystencję.
- Stopniowo, cały czas miksując na mniejszych obrotach, dodaj sery do jajecznej masy.
- Na koniec dosyp budyń i mąkę, całość zmiksuj.
- Przelej na przygotowany wcześniej spód.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170°C. Piecz 20 minut.
- Po tym czasie temperaturę zmniejsz do 150°C i piecz sernik jeszcze przez 60 minut.
- Studź stopniowo, otwierając drzwiczki — według instrukcji poniżej.
Studzenie i podanie sernika
A co robić, żeby po tak pięknym wyrośnięciu, faktycznie nie opadł? Po upieczeniu sernika ważne jest odpowiednie jego studzenie. Nie otwieraj piekarnika od razu po zakończeniu pieczenia, ponieważ gwałtowne zmiany temperatury mogą spowodować, że sernik opadnie. Najlepiej studzić sernik stopniowo – najpierw przez 40-60 minut w zamkniętym piekarniku, następnie przy lekko uchylonych drzwiczkach. Dopiero po całkowitym ostygnięciu można go wyjąć i wstawić do lodówki na kilka godzin, aby nabrał odpowiedniej konsystencji.