Śniadanie idealne dla osób na diecie. Pyszna i syci na długo
Jaglanka stanowi świetną alternatywę dla owsianki, zwłaszcza dla osób, które nie mogą spożywać glutenu. Kaszę połącz z ulubionymi owocami i bakaliami, by stworzyć syte śniadanie. Zobacz, jakie to proste.
18.09.2023 19:51
Syta, uniwersalna, niedroga, łatwo dostępna i niesamowicie zdrowa kasza jaglana zdecydowanie częściej powinna gościć na naszych stołach. Doskonale sprawdzi się jako baza śniadania. Nada potrawie sytości i nietuzinkowego smaku. Co więcej, możesz ją połączyć z dowolnymi owocami, bakaliami czy innymi dodatkami. W każdym wydaniu będzie smakować doskonale.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto włączyć kaszę jaglaną do diety?
Kasza jaglana jest źródłem ważnych składników odżywczych: białka, błonnika, witamin (szczególnie z grupy B) oraz minerałów, w tym magnezu, fosforu i żelaza. Produkt ten jest też idealny dla osób z nietolerancją glutenu, a dzięki wysokiej zawartości błonnika pomaga w utrzymaniu uczucia sytości. Ponadto kasza jaglana ma niski indeks glikemiczny - wpływa więc na stabilny poziom cukru we krwi. Jest to szczególnie istotne dla osób z cukrzycą.
Kasza jaglana doskonale komponuje się z różnymi dodatkami. Możesz ją podawać jako dodatek do mięsa, ryby, warzyw lub owoców, tworząc różnorodne smaki i tekstury. Ma delikatny smak i miękki, kremowy charakter, co czyni ją atrakcyjną alternatywą w kuchni. Świetnie sprawdzi się na śniadanie w formie tzw. jaglanki, czyli mieszaniny kaszy z ulubionymi dodatkami.
Dietetyczna jaglanka na słodko na śniadanie. Przepis
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej,
- 1 szklanka wody lub mleka/napoju roślinnego wymieszanego z połową szklanki wody,
- 1 duża gruszka,
- 1 łyżka syropu klonowego,
- 2 kostki gorzkiej czekolady.
Przygotowanie:
- Przygotuj kaszę jaglaną. Najpierw opłucz ją na sicie pod zimną wodą (dzięki temu pozbędziesz się goryczki). Następnie przelej ją wrzątkiem.
- Tak przygotowaną przełóż do garnka z gotującą się wodą lub mieszaniną wody i mleka. Zamieszaj ziarna delikatnie, przykryj garnek pokrywką i gotuj kaszę na bardzo małym ogniu, aż wsiąknie cały płyn (ok. 20 minut). Podczas gotowania nie mieszaj kaszy - unikniesz powstania papki.
- Kiedy kasza wchłonie płyn, zestaw ją z kuchenki i pozostaw pod przykryciem na ok. 10 minut.
- Gruszkę umyj (nie obieraj) i pokrój w większą kostkę (pozywając się gniazd nasiennych). Pokrojoną gruszkę umieść na patelni razem z syropem klonowym i podgrzewaj całość, aż gruszka skarmelizuje się. Na koniec dodaj drobno posiekane orzechy i wymieszaj całość.
- Kaszę jaglaną wyłóż na talerz, następnie dodaj skarmelizowaną gruszkę z orzechami, a całość posyp wiórkami gorzkiej czekolady.
- Jaglankę możesz przygotować z innymi owocami, np. jabłkiem, bananem, brzoskwinią, a także miodem, bakaliami, nasionami i pestkami.