Spróbowałam klusek wołyńskich i przepadłam. Są sto razy smaczniejsze od tradycyjnych
Na kluski nigdy chętnych nie brakuje. W szczególności, gdy są tak smaczne jak wołyńskie. Taki obiad przygotujesz w mgnieniu oka, a do tego nikt nie odejdzie głodny od stołu.
Kluski wołyńskie to regionalne danie, wywodzące się z Wołynia, krainy historycznej leżącej obecnie na terenie Ukrainy, Polski i Białorusi. Nie były to bogate regiony, więc i kuchnia była prosta i tania. Widać to w tym przepisie, gdzie podstawą jest twaróg, mąka gryczana, mleko oraz jajka. Te kilka prostych składników pozwala uzyskać nie tylko sycące, ale przede wszystkim bardzo smaczne danie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zanim trafisz na targu na polskie truskawki, wypróbuj przepis na Truskawkową Piankę
Kluski wołyńskie
Twarogowe kluski z mąki gryczanej to danie, które zdecydowanie warto przywrócić na stoły. Są bardzo proste w przygotowaniu, kosztują niedużo, a smakiem potrafią oczarować każde pokolenie.
To przepis, który można dopasować do swoich własnych preferencji. Najlepiej smakują na słono, z podsmażoną cebulką, boczkiem, sosem grzybowym lub kwaśną śmietaną. Możesz je jednak podać także na słodko, np. z owocami i śmietaną, polane masłem i posypane cukrem.
Składniki:
- 250 g mąki gryczanej,
- 300-400 g półtłustego twarogu,
- 4 jajka,
- 300 ml mleka,
- 1 łyżki oleju,
- 1 łyżka masła,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Do garnka wlej mleko i zagotuj. Dodaj masło oraz sól i wymieszaj, aż się rozpuszczą.
- Stopniowo dosypuj mąkę pszenną, cały czas mieszając. Masa powinna być jednolita. Gdy zacznie odchodzić od garnka, zdejmij z palnika i odstaw do wystudzenia.
- Twaróg zmiel w maszynce albo dokładnie rozdrobnij widelcem i dodaj do masy.
- Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę wraz ze szczyptą soli.
- Żółtka dodaj do masy na kluski wołyńskie i dokładnie wymieszaj.
- Ostrożnie dodaj białka, delikatnie mieszając do połączenia składników. Nie rób tego za mocno, aby nie stracić puszystości.
- W dużym garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli i łyżką oleju.
- Zamocz łyżkę w gorącej wodzie i formuj kluski, wrzucając je do wrzątku.
- Gotuj przez 4-5 minut od wypłynięcia na powierzchnię.
Konsystencja ciasta może się nieco różnić w zależności od wilgotności twarogu. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, można dodać odrobinę więcej mąki gryczanej. Najlepiej smakują na ciepło. Smacznego!
Jak zrobić mąkę gryczaną?
Jeśli w sklepie nie znajdziesz mąki gryczanej, nic straconego. Możesz przygotować ją bez większych problemów w swojej kuchni. Wsyp kaszę gryczaną do kielicha blendera i miksuj na wysokich obrotach przez około 30 sekund do kilku minut, aż uzyskasz konsystencję drobnego pyłu. Czas mielenia zależy od mocy blendera. Mniejsze porcje kaszy możesz zmielić w młynku do kawy. Miel partiami, aż uzyskasz pożądaną konsystencję.