Storczykowa przyprawa jedną z najdroższych na świecie. Złodzieje dziesiątkują uprawy
Wanilia jest odmianą storczyka, a także jedną z najbardziej popularnych i najdroższych przypraw na świecie. Ze względu na ceny, jakie potrafią osiągnąć aromatyczne strąki, rolnicy narażeni są na liczne kradzieże.
30.06.2024 15:28
Wanilia to rodzaj obejmujący ponad 100 gatunków, ale do uprawy w celach pozyskiwania przyprawy wykorzystuje się tylko jeden z nich – wanilię płaskolistną. Jest to liana, która osiąga około 15 metrów długości. Rośnie jako epifit, podobnie jak popularne w naszych domach falenopsisy (najbardziej popularne storczyki w Polsce). Uprawa wanilii jest bardzo wymagająca, a ceny sprawiają, że rolnicy muszą zbroić się przed złodziejami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Laski wanilii – jak powstają?
Wanilia pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie jest uprawiana także w innych zakątkach świata, a największym producentem tej przyprawy pozostaje Madagaskar. To właśnie stamtąd wywodzi się znana każdemu wanilia Bourbon – wanilia burbońska. Waniliowy storczyk ma ładne, dość duże liście o intensywnym, jasnym kolorze. Najpiękniejszą częścią wanilii są kwiaty – duże, pachnące, o woskowym połysku. Natomiast owoce są powszechnie znane jako laski wanilii.
Owoce wanilii są zbierane, gdy są w pełni dojrzałe, ale wówczas mają ciemnozielony kolor i nie wydzielają jeszcze swojego charakterystycznego zapachu. Ich intensywny, słodki aromat jest efektem specjalnej obróbki, która polega na naprzemiennym "poceniu" i suszeniu strąków.
Zobacz także
Cały ten proces trwa około pół roku i kończy się, gdy strąki stają się czarne, a na ich łuskach pojawia się białawy nalot. Jest to naturalnie występująca w nich wanilina. To właśnie ta substancja, wraz z dwoma innymi, jest odpowiedzialna za charakterystyczny zapach wanilii. Im więcej waniliny jest obecnej na strąkach, tym wyższa jest jakość lasek wanilii. Warto jednak dodać, że związek dostępny w sklepach czy obecny w większości słodyczy o tym smaku jest otrzymywany sztucznie.
Nieobotyczne ceny wanilii. To przyciąga złodziei
Uprawa wanilii jest pracochłonna. Każdy kwiat musi być zapylony ręcznie (również ręcznie zbiera się strąki), ponadto kwiaty te kwitną tylko przez jeden dzień w roku. Roślinę trzeba ciągle odchwaszczać i stosować liczne zabiegi agrorolnicze. Wanilia kwitnie co 2-3 lata, dlatego owoc nie pojawia się co sezon, co również wpływa na jego cenę.
– W 2018 r. wanilia kosztowała prawie 600 dol. za kilogram, czyli drożej niż srebro. Od tego czasu cena spadła do 250 dol. za kilogram, ale to wciąż dużo – dowiadujemy się z materiału Business Insidera na temat wanilii. –Te kwoty zachęcają złodziei, którzy napadają na rolników i rozkradają plony. Rolnicy więc zbroją się, by bronić wanilii. Jeżeli rolnikowi ukradną wanilię, to oznacza praktycznie koniec jego życia. Nie ma wówczas żadnych dochodów.
Rolnicy stosują również ręcznie stemplowanie strąków wanilii (jak np. w hodowli bydła). Dzięki spersonalizowanym oznaczeniom w przypadku kradzieży strąków wanilii trudniej jest je sprzedać bez udowodnienia bycia ich właścicielem. Warto podkreślić, że dużą rolę na rynku madagaskarskim odgrywają pośrednicy, więc rolnicy nie otrzymują całości kwot ze zbiorów.
Źródło: businessinsider.com.pl/wideo/to-druga-najdrozsza-przyprawa-na-swiecie-nazywana-jest-zielonym-zlotem/t3pfzwc