Supernapój dla jelit. Przypomina mleko, ale powstaje z niewielkich bulw
Horchata to symbol lokalnej kultury Walencji. Tam podaje się ją niemalże wszędzie i poza tym, że orzeźwia, może stanowić ważny element diety. Naukowcy wskazują, że ten prosty napój, powstały na bazie rośliny uważanej dawniej za chwast, ma zbawienny wpływ na zdrowie jelit.
18.05.2024 | aktual.: 18.05.2024 16:41
Co jednak istotne, horchaty de chufa, czyli napoju pochodzącego z Hiszpanii i przyrządzanego z bulw cibory jadalnej i wody, nie powinno się mylić z horchatą meksykańską, którą przygotowuje się z ryżu, mleka i cynamonu. Zobacz, co warto wiedzieć o szalenie popularnym w Walencji napoju i dlaczego warto go spożywać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest hiszpańska horchata?
Horchata to tradycyjny hiszpański napój, który cieszy się popularnością zwłaszcza w regionie Walencji. Jego głównym składnikiem są ziarna chufy (cibory jadalnej), zwane również ziemnymi migdałami czy orzechami tygrysimi. Samą ciborę, mimo że wygląda jak pospolity chwast (a w latach 70. uznawano ją za jeden z najbardziej uciążliwych chwastów świata), zalicza się do superfoods. Napój natomiast powstaje poprzez zblendowanie bulw cibory z wodą. Najlepiej spożywać horchatę niesłodzoną, bez konserwantów i niepasteryzowaną.
Historia horchaty sięga czasów starożytnych. Początkowo napój znany był jako "hordeata", co oznaczało napój z jęczmienia, od łacińskiego słowa "hordeum". Okazuje się bowiem, że pierwotnie horchatę wytwarzano nie z orzechów tygrysich, ale właśnie z jęczmienia. Mimo to w Hiszpanii horchata z cibory z czasem ugruntowała swoją pozycję. Przepisy na ten napój rozprzestrzeniły się po Europie w średniowieczu, a do Hiszpanii trafiła prawdopodobnie za sprawą Arabów. W Walencji, gdzie uprawia się chufę, horchata stała się symbolem lokalnej kultury.
Dlaczego warto pić horchatę? To supernapój dla jelit
Napój ten jest bogaty w witaminy C i E oraz minerały takie jak fosfor, wapń, magnez i żelazo. Cynamon, który często dodaje się do horchaty, ma właściwości przeciwzapalne i może pomagać w trawieniu oraz łagodzić problemy żołądkowe. Ponadto, jak wykazali hiszpańscy naukowcy z Consejo Superior de Investigaciones Científicas (to największa hiszpańska publiczna instytucja naukowa zajmująca się badaniami naukowymi i technicznymi), horchata wspomaga namnażanie bakterii jelitowych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.
Uczestnicy badania spożywali przez trzy dni po 300 ml horchaty. Po tym czasie mikrobiota jelitowa ochotników pozytywnie zmieniła się, a nowy profil bakteryjny przypominał profil typowy dla osób na diecie bogatej w produkty roślinne lub zbliżonej do diety śródziemnomorskiej. Naukowcy wskazują, że po trzech dniach spożywania horchaty w mikrobiocie jelitowej ochotników pojawiła się duża ilość bakterii, które wytwarzają maślan - znany ze względu na swój pozytywny wpływ na zdrowie.
Źródło: biocodexmicrobiotainstitute.com/pl