Superżywność, o której mało kto słyszał. Te niepozorne nasiona to hit zdrowej diety
Nasiona konopi siewnej są łatwo dostępne i niedrogie, a wciąż przegrywają batalię o naszą uwagę. Bogactwo błonnika, białka i kwasów tłuszczowych przemawia za tym, by spojrzeć na nie przychylnym okiem. Ponadto nie bez powodu zalicza się je do tzw. superfoods.
02.04.2024 11:45
Nasiona konopi siewnej mogą być niesłusznie mylone z nasionami kupowanymi w celu nielegalnej hodowli marihuany. Warto jednak mieć na względzie, że nasiona konopne, obecne na sklepowych półkach, nie są nasionami marihuany. Wyróżnia się bowiem trzy rodzaje konopi: konopie dzikie, konopie siewne i konopie indyjskie, czyli marihuanę. Nasiona konopi siewnych znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. I nie bez powodu nazywa się je superżywnością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasiona konopi siewnej - superżywność, o której mało kto wie
Konopia siewna (Cannabis Sativa) pochodzi z Azji Środkowej, a jej dobroczynne właściwości znane są od ponad 3000 lat. Szczególnie warte uwagi są nasiona niełuskane, ponieważ zawierają bogactwo składników odżywczych. Ceni się je m.in. za wyjątkowo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w idealnej proporcji 3:1 (omega-6 do omega-3). Warto dodać, że nasiona konopi siewnej zawierają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych niż jakakolwiek inna roślina. Nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwzapalne, ponadto zmniejszają ryzyko zawału serca, a także obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
Ponadto nasiona konopi siewnej są źródłem białka. W 100 g nasion znajdziemy aż 25 g białka. Co istotne, białko w nasionach konopi zawiera kompletny zestaw aminokwasów, co jest rzadkością wśród roślin. Białko w nasionach konopi jest bardzo dobrze trawione przez ludzki organizm, lepiej niż to pochodzące z kasz czy roślin strączkowych oraz nie powoduje wzdęć ani gazów.
Nasiona konopi siewnej na lepsze trawienie
Niełuskane nasiona konopi siewnej zawierają wysokie pokłady błonnika (niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego), bo aż 28 g na 100 g produktu. To zarówno błonnik nierozpuszczalny, jak i rozpuszczalny. Ten pierwszy odpowiada za "wymiatanie" złogów z jelit, natomiast błonnik rozpuszczalny tworzy w żołądku lepki żel, mający ochronne działanie dla przewodu pokarmowego, a także odpowiada za uczucie sytości po posiłku.
Warto dodać, że nasiona konopi siewnej są źródłem witaminy E- silnego antyoksydantu, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez działanie wolnych rodników. Co więcej, nasiona te zawierają niezbędne dla organizmu fosfor, cynk, żelazo i magnez. Tylko trzy łyżki nasion konopi siewnej pokrywają aż 50 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez.
Nasiona konopi siewnej można spożywać na surowo – jako dodatek np. do owsianki, sałatek, koktajli, po zmieleniu w postaci mąki konopnej, a dzięki procesowi tłoczenia nasion powstaje olej konopny, który doskonale nadaje się do sałatek.