PoradySyntetyczne barwniki nie są ci potrzebne. Kolorowe pisanki stworzysz za pomocą przypraw i warzyw

Syntetyczne barwniki nie są ci potrzebne. Kolorowe pisanki stworzysz za pomocą przypraw i warzyw

Naturalne barwniki do pisanek stworzysz za pomocą warzyw i przypraw
Naturalne barwniki do pisanek stworzysz za pomocą warzyw i przypraw
Źródło zdjęć: © Canva | GMVozd
26.03.2024 08:58

Jeśli zamierzasz w tym roku przygotowywać własne pisanki, to ten artykuł na pewno ci się przyda. Nie jedź do sklepu po syntetyczne barwniki — zamiast tego odwiedź dział warzywny. Tyle wystarczy, żeby nadać wydmuszkom wszystkie kolory tęczy.

W poszukiwaniu barwników spożywczych do pisanek możemy natknąć się na wyroby naturalne i syntetyczne. Te drugie — między innymi koszenila, erytrozyna, indygotyna czy błękit patentowy — to związki chemiczne stworzone na potrzeby przemysłu. Każde z nich ma swój numerek na niesławnej liście składników "E", a ich nadmierne spożywanie może powodować liczne skutki uboczne. Przykład? O koszenili pisaliśmy tu nie tak dawno temu, natomiast wspomniany błękit patentowy może skutkuje niekiedy takimi nieprzyjemnościami jak świąd, pokrzywka czy niedociśnienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W niektórych krajach na świecie barwniki spożywcze są już urzędowo zakazane. W Stanach Zjednoczonych, Australii i Norwegii nie odnajdziemy na przykład E131 — błękitu patentowego — w żywności, ponieważ tamtejsze władze uznały go za zbyt niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

My również zalecamy zrezygnowanie z syntetycznych barwników spożywczych i zastąpienie ich naturalnymi kolorami uzyskanymi z przypraw i warzyw. Ta umiejętność przyda ci się również teraz, gdy zbliża się Wielkanoc. Za pomocą naturalnych barwników stworzysz piękne i kolorowe pisanki. Bo chociaż w przypadku wydmuszek sztuczne barwniki nie dostałyby się do przewodu pokarmowego, to warto wyrobić w sobie tendencję do ich nieużywania.

Naturalne barwniki do pisanek

Najpopularniejszym sposobem nadawania jajkom kolorów, jest gotowanie ich z różnymi dodatkami. Barwa oraz jej intensywność zależy od ilości przypraw i warzyw, których używamy. Oto przykłady:

  • Kurkuma i szafran — kolor żółty
  • Czerwona kapusta — niebieski: błękit, turkus, granat
  • Aronia — fiolet
  • Czarne oliwki — szary
  • Szpinak lub pokrzywa — zieleń
  • Sok z buraków — czerwień
Naturalne barwniki do pisanek. Możesz stworzyć wszystkie kolory tęczy
Naturalne barwniki do pisanek. Możesz stworzyć wszystkie kolory tęczy© Canva | Pixel_Pig

Poza powyższymi składnikami, do gotujących się jajek należy dodać octu i soli. Intensywność barwy zależy od tego, jak wiele czasu jajka spędzą w wywarze. Pamiętaj również o tym, by wybierać jajka o białej skorupce — to gwarantuje najlepszy efekt!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także