Szwagierka zamiast barszczu podaje inną zupę. Spróbowałam raz i nie zamieniłabym na żadną inną
Zupa grzybowa to prawdziwy rarytas, który gości w wielu domach w czasie Wigilii jako zamiennik nieco popularniejszego barszczu. Moja szwagierka po mistrzowski opanowała przepis na tę zupę. Każdy z gości prosi o dokładkę.
21.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:11
Grzyby są nieodłącznym elementem kuchni na całym świecie, jednak to właśnie Polacy są uważani za mistrzów w przygotowywaniu z nich wyjątkowo smacznej i aromatycznej zupy. Ta potrawa jest jednym z najbardziej ulubionych dań na wigilijnym stole, ale warto ją przygotowywać nie tylko na święta, zwłaszcza kiedy mamy dostęp do świeżych prawdziwków, podgrzybków, rydzów czy opieńków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa grzybowa na święta
Podstawą zupy są oczywiście grzyby. Najlepiej leśne (borowiki, podgrzybki, kozaki, kurki, rydze, maślaki, opieńki), ale poza sezonem można też wykorzystać łatwo dostępne pieczarki lub dorzucić je do grzybów leśnych, gdy jest ich za mało, a zależy nam na głębokim smaku. Do przygotowania zupy grzybowej można wybrać zarówno grzyby suszone, jak i świeże.
Moja szwagierka do przygotowania zupy wykorzystuje zarówno grzyby świeże, jak i suszone. Dzięki temu wywar jest pełen smaku.
Składniki:
- suszone podgrzybki i prawdziwki (2-3 łyżki),
- bulion warzywny (ok. 3 l),
- liść laurowy,
- ziarna ziela angielskiego,
- Świeże prawdziwki, podgrzybki, kurki czy maślaki (ok. pół kilograma),
- masło klarowane,
- cebula,
- czosnek,
- sól i pieprz,
- cukier,
- ocet jabłkowy,
- kwaśna śmietana,
- natka pietruszki lub koperek,
- tymianek.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
- Wysyp do miski 2-3 łyżki suszonych grzybów. Zalej je wodą i odstaw na pół godziny.
- Odcedź wymoczone grzyby i przełóż je do garnka. Zalej je 3 litrami bulionu warzywnego. Dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu przez pół godziny.
- Umyj 500 g świeżych grzybów. Oczyść. Większe egzemplarze pokrój na kawałki.
- Rozgrzej na patelni 2 łyżki masła klarowanego. Podsmaż na nim przez 5 minut 1 cebulę i 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę. Dodaj pokrojone grzyby i smaż je przez kolejne 5 minut.
- Dodaj do garnka usmażone grzyby. Dopraw solą, pieprzem, 1 łyżką cukru i 2-3 łyżkami octu jabłkowego.
- Gotuj zupę na małym ogniu przez kolejne 5 minut.
- Podawaj zupę z kleksem kwaśnej śmietany, posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Opcjonalnie możesz udekorować ją gałązką tymianku.
Zupa grzybowa smakuje również z gotowym makaronem (np. łazankami), grzankami czy ziemniakami. Smacznego!