PrzepisPrzekąskiSzynka za długo leżała w lodówce? Nie wyrzucaj, wykorzystaj prosty trik

Szynka za długo leżała w lodówce? Nie wyrzucaj, wykorzystaj prosty trik

Nie wyrzucaj, a znajdź inne zastosowanie dla wędliny, która zdaje się wydawać ostatnie tchnienie świeżości. Zamiast na kromce, niech pojawi się w "odświeżonej" wersji w sałatce bądź obok ziemniaków czy klusek jako chrupiący dodatek.

Zobacz, jak odświeżyć wędlinę
Zobacz, jak odświeżyć wędlinę
Źródło zdjęć: © Pixabay

26.08.2023 | aktual.: 10.10.2023 21:15

Jeśli przeholowaliście z ilością kupionych wędlin i wkrótce minie ich przydatność do spożycia, możecie nadać im "drugie życie". Jeżeli szynka nie zmieniła koloru, nie wydziela kwaśnego zapachu oraz nie jest śliska i klejąca, warto ją odświeżyć i wykorzystać np. w sałatce, zapiekance czy w formie "skwarków". Sprawdźcie te genialne patenty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przechowywać wędliny w lodówce?

Dwa góra trzy dni - tyle wynosi limit dla wędlin, zarówno tych w naturalnych osłonkach, jak i w sztucznych. Dłużej wytrzymają kiełbasy suche, kabanosy czy salami i szynki długodojrzewające oraz wędlina w kawałku, natomiast ta w plasterkach powinna zostać zjedzona w ciągu dwóch dni. Optymalna temperatura do przechowywania wyrobów wędliniarskich wynosi od 2 do 7 st. C.

Wędlin nie przechowujemy w folii spożywczej oraz aluminiowej. Najlepszą opcją jest papier pergaminowy (a idealną, kiedy wędliny w takie opakowanie trafiają już na stoisku mięsnym) lub specjalnie pojemniki z dostępem do świeżego powietrza. Jeśli przeholowaliśmy z ilością kupionych wędlin, można je zamrozić. Nie zaleca się jednak mrożenia kiełbas (surowych, wędzonych, suchych) i parówek.

Co zrobić, kiedy masz za dużo wędliny w lodówce?
Co zrobić, kiedy masz za dużo wędliny w lodówce? © Pixabay

Jak odświeżyć wędlinę? Poznaj ten prosty trik

Na samym wstępnie trzeba zaznaczyć, że wędliny powinniśmy zjadać zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu, uwzględniając datę przydatności do spożycia. Wyrób mięsny, którego data przydatności do spożycia minęła, nie nadaje się do spożycia. Podobnie jest w przypadku produktu spleśniałego - takiego również pod żadnym pozorem nie spożywamy.

Natomiast jeśli mamy do czynienia z wędliną, która nadaje się do spożycia oraz nie zmieniła jeszcze zapachu ani koloru, możemy ją odświeżyć. Najpierw należy ją opłukać bieżącą wodą, a następnie obgotować w wodzie z przyprawami i świeżymi warzywami (np. włoszczyzną). Po około 20 minutach gotowania wędlina jest gotowa. Taką można wykorzystać do sałatki lub zapiekanki.

Innym sposobem na odświeżenie szynki jest obsmażanie jej na oleju w ulubionych przyprawach. Opłucz wędlinę i osusz papierowym ręcznikiem, a następnie pokrój ją w kostkę. Tak przygotowaną dopraw np. słodką papryką, majerankiem czy granulowanym czosnkiem i podsmaż na patelni na rozgrzanym tłuszczu. Podsmażoną wędlinę podaj ze zeszkloną cebulą i świeżą natką pietruszki obok gotowanych ziemniaków czy kopytek.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
wędlinaszynkaprodukty spożywcze
Wybrane dla Ciebie