NewsyTa przyprawa jest notorycznie fałszowana. Zamiast niej płacimy za tanie materiały roślinne

Ta przyprawa jest notorycznie fałszowana. Zamiast niej płacimy za tanie materiały roślinne

Producenci notorycznie podrabiają jedną przyprawę
Producenci notorycznie podrabiają jedną przyprawę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.04.2024 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych alarmuje. Ta popularna zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej przyprawa to w dużej części zwykła podróba. W jaki sposób producenci nas oszukują? Odpowiadamy.

Mówi się, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Tak też jest w przypadku podrabiania popularnej przyprawy, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania domowej kuchni. Notorycznie fałszowany, uzupełniany tanimi zamiennikami roślinnymi produkt zalewa rynek europejski, po raz kolejny udowadniając nam, że dla niektórych producentów żywności jesteśmy tylko liczbami w tabelce zysków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podrobiona przyprawa

O sprawie podrabiania oregano — lebiodki pospolitej, zwanej przez niektórych dzikim majerankiem — czytamy na portalu tvn24.pl. To tam zacytowano Agnieszkę Aftykę i Ewelinę Korulczyk, specjalistki z lubelskiego Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które w biuletynie "Wiedza i Jakość", opisały sprawę podrabianej przyprawy.

Przeprowadzone w laboratorium badania na próbkach oregano potwierdziły smutną informację, o której mówiło się już od jakiegoś czasu. Autorki artykułu z biuletynu przyznały, że problem z autentycznością zdrowej przyprawy jest aktualny i jak najbardziej prawdziwy. "Niestety, oregano jest najbardziej fałszowaną — tańszymi materiałami roślinnymi — przyprawą w UE" - stwierdziły specjalistki.

Zamiast oregano kupujemy tanie zamienniki roślinne
Zamiast oregano kupujemy tanie zamienniki roślinne© Canva | ariesa66

Jak oszukują nas producenci?

Jak zaznaczyły pracownice z Laboratorium Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w kupowanej przez nas przyprawie oregano notorycznie spotyka się tanie zamienniki roślinne: liście laurowe, majeranek, cząber, liść oliwki, mirtu, czystka, leszczyny i sumaka. Ich obecność w "oregano" potwierdziły badania mikroskopowe.

To nie pierwszy raz, kiedy spotykamy się z nieuczciwą praktyką producentów żywności. Sytuacja nadal prezentuje się najgorzej w przypadku mioduoliwy z oliwek. Te dwa zdrowe produkty spożywcze są najczęściej podrabianymi artykułami na świecie, o czym konsumenci często nie zdają sobie nawet sprawy.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl