Takie śledzie jadają w święta nad morzem. Zaskakuje jeden przepyszny dodatek
W nadmorskiej kuchni nie może zabraknąć ryb, w końcu tych jest w rejonie pod dostatkiem. Tym razem skupimy się na jednym daniu, z którego słynie cały Szczecin. Śledzie po szczecińsku wyróżniają się smakiem, ale największym zaskoczeniem jest osobliwy dodatek, który sprawia, iż ryba zachwyca jeszcze bardziej.
18.12.2023 15:32
Z jakimi daniami kojarzą nam się śledzie? Część pomyśli o klasycznej polskiej potrawie, czyli śledziach w śmietanie, inni wskażą na sałatkę z tą rybą w roli głównej, pojawią się też głosy o moskalikach lub tak zwanych śledzikach na raz. Czy jednak słyszeliście o śledziach po szczecińsku z pomidorowym dodatkiem? Jeśli nie, to koniecznie wypróbujcie ten przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śledzie po szczecińsku - przepis
Składniki:
- 500 g filetów śledziowych,
- 2 cebule,
- 2-3 łyżki cukru,
- 60 ml octu,
- mały koncentrat pomidorowy,
- 3 łyżki ketchupu,
- 2 ziela angielskie,
- liść laurowy,
- kilka ziarenek pieprzu,
- olej rzepakowy do smażenia.
Sposób wykonania:
- Śledzie przez trzy godziny mocz w zimnej wodzie. Po tym czasie wyjmij rybę i odcedź ją z nadmiaru wody. Od razu po tym pokrój. Dzięki temu procesowi filety nie będą zbyt słone. Przesada z solą mocno psuje smak potrawy.
- Przygotuj zalewę. W tym celu cebulę pokrój w piórka i podsmaż na oleju. Wlej pół szklanki wody, ocet, dodaj też ziele angielskie, liście laurowe i ziarenka pieprzu. Włącz palnik i zagotuj. Pod koniec gotowania dodaj keczup oraz koncentrat pomidorowy.
- Tą miksturą polej śledzie i odstaw, by danie się dobrze wystudziło. Kiedy sos przestanie być ciepły, włóż przekąskę do lodówki. Trzymaj tam ją przez dzień lub dwa, dopiero po tym czasie możesz zacząć się nią ze smakiem zajadać.