NewsyTen rodzaj kawy jest najgorszy. Niestety większość Polaków pije tylko taką

Ten rodzaj kawy jest najgorszy. Niestety większość Polaków pije tylko taką

Prozdrowotne działanie kawy ma silne podparcie naukowe, jednak nie każdy sposób jej parzenia jest zdrowy. Ten najczęściej stosowany może mieć zgubne skutki, zwłaszcza w przypadku osób o wysokiej wrażliwości na działanie kawy i z problemami natury sercowo-naczyniowej.

To najgorszy rodzaj kawy
To najgorszy rodzaj kawy
Źródło zdjęć: © Pixabay | samer daboul

01.11.2023 17:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż kawa sama w sobie cholesterolu nie zawiera, wpływa na jego poziom. Dobra wiadomość jest taka, że rezygnacja z ulubionego naparu nie jest konieczna dla zachowania zdrowia. Wystarczy zmienić sposób parzenia kawy, by nadal cieszyć się jej wieloma walorami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uważaj na tę kawę. Może podnosić poziom cholesterolu

Regularne spożywanie niefiltrowanej kawy parzonej przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego, "złego" cholesterolu i trójglicerydów. Warto w tym miejscu wspomnieć też o słynnych dodatkach, tj. śmietance, cukrze czy pełnotłustym mleku, które mogą być współodpowiedzialne za niekorzystny wpływ picia kawy na zdrowie.

Uściślając, kawa nie zawiera cholesterolu (jak np. produkty pochodzenia zwierzęcego), ale wpływa na jego wytwarzanie w organizmie. Według naukowców z Baylor College of Medicine winne temu są olejki kawowe (diterpeny) tj. kafestol i kahweol. Kafestol uważany jest za jedną z najsilniejszych substancji, która podnosi poziom "złego" cholesterolu (LDL) w organizmie.

Kawa gotowana i niefiltrowana (tzn. parzona razem z fusami w szklance, ale także z ekspresu ciśnieniowego, kawiarki, przygotowana po francusku lub turecku) zawiera nawet 30 razy więcej substancji podnoszących poziom cholesterolu w porównaniu do kawy filtrowanej. Przez długi kontakt fusów z wrzątkiem taki napar ma wyższą koncentrację wspomnianych wcześniej olejków kawowych. Ponadto unoszące się w filiżance kawy fusy mogą podrażnić żołądek, zwłaszcza w przypadku kawy wypijanej na czczo.

Popularna "fusiara" nie jest najzdrowszym wyborem
Popularna "fusiara" nie jest najzdrowszym wyborem© Pixabay

Jaka kawa jest najzdrowsza?

Czy to oznacza, że fanatycy parzonej mocnej "fusiary" muszą odstawić ulubiony napar? Oczywiście, że nie. Wystarczy postawić na inny sposób jej przyrządzania. Zdrowszą alternatywą jest kawa z ekspresu przelewowego. Nie każdy jednak jest posiadaczem takiego sprzętu, dlatego w domowych warunkach poleca się przyrządzanie kawy z użyciem specjalnego filtra (w raporcie sporządzonym na podstawie wyników badań naukowców z Baylor College of Medicine wskazano, że filtry papierowe usuwają olejki kawowe zawierające kafestol). Chodzi o to, by kontakt gorącej wody z fusami kawy był jak najkrótszy. Warto również zapamiętać, że do parzenia kawy powinno się używać wody o temperaturze między 88 st.C a 94 st. C. Wystarczy odczekać chwilę po zagotowaniu wody.

Alternatywą może też być kawa rozpuszczalna (klasyczna, bez dodatków w stylu "2w1"). Kawa rozpuszczalna to wysuszony ekstrakt z kawy mielonej całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Warto również wiedzieć, że według polskiego prawa dotyczącego etykietowania produktów każdy produkt o nazwie "kawa rozpuszczalna" musi być czystą kawą. Rozpuszczalna w porównaniu do tradycyjnej kawy jest delikatniejsza, ma mniej kofeiny i nie zawiera kafestolu (lub zawiera w niewielkich ilościach).

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
kawakawa sypananiezdrowa kawa