PoradyTen składnik rosołu powinien być zakazany. Polacy dodają na potęgę, a to sama chemia

Ten składnik rosołu powinien być zakazany. Polacy dodają na potęgę, a to sama chemia

Rosół - Pyszności
Rosół - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | Paolo Gagliardi
25.01.2024 16:12, aktualizacja: 26.01.2024 20:01

W niedzielne południa wiele polskich mieszkań wypełnia aromat rosołu. Ta zupa to pozycja obowiązkowa również przy rodzinnych uroczystościach. Wiele osób dodaje do niej przyprawę, która nie powinna się tam znaleźć.

Maggi w płynie to "magiczna" przyprawa, która ma za zadanie poprawić smak rosołu. W czasach PRL lana była litrami i zajmowała honorowe miejsce na stole. Trzeba przyznać, że faktycznie nadaje ona wyrazistości, jednak nie jest ona czymś, po co powinniśmy sięgać tak ochoczo i bez zastanowienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd się wzięła maggi?

Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to szwajcarski przedsiębiorca Julius Maggi wpadł na pomysł stworzenia pierwszego na świecie ekstraktu bulionu. Świat szybko pokochał esencjonalny płyn i szybko zaczęła się jego ekspansja. Twórcy nie można odmówić talentu do biznesu - inwestował w reklamy i jako jeden z pierwszych użył w tym celu lakierowanych tablic jako wiszących reklam na zewnętrznych ścianach sklepów spożywczych.

Maggi
Maggi© Adobe Stock

Oryginalny skład przyprawy w płynie Maggi jest ściśle tajny. Wiadomo jednak, że podstawą jest ekstrakt z lubczyku ogrodowego. Dziś na rynku dostępne są również inne przyprawy w płynie, których skład jest bardziej rozbudowany. Oprócz ekstraktu z lubczyku mogą zawierać m.in. sól, ocet, wyciąg drożdżowy, aromat, glukozę, glutaminian monosodowy (E621) i 5-rybonukleoidy disodowe (E635).

Zamienniki maggi

Maggi jest produktem wysoko przetworzonym. Zawiera konserwanty i inne sztuczne dodatki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego warto sięgać po naturalne zamienniki.

lubczyk
lubczyk© Licencjodawca

Dobrym substytutem przyprawy w płynie jest świeży lub suszony lubczyk. Nada potrawom tego samego charakterystycznego, korzennego aromatu. Innym zamiennikiem jest seler, który również ma podobny smak i zapach do lubczyku. Można go dodać do zup, sosów czy sałatek. Dobrym sposobem jest również ususzenie włoszczyzny i dodawanie suszu do zup i sosów.

Co dodać do rosołu?
Co dodać do rosołu? © Adobe Stock

Innym, choć nie do końca idealnie oddającym smak, zamiennikiem przyprawy w płynie jest sos sojowy. Zawiera jednak dużo soli, co warto wziąć pod uwagę w trakcie doprawiania dania.

Warto też pamiętać, że kluczem do idealnego rosołu jest... odpowiednie ugotowanie. Dobrej jakości mięso, warzywa i naturalny przyprawy nie potrzebują dodatkowego wzmocnienia.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także