Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi, słodkimi krokami. Czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja?

Tłusty Czwartek to jedno z ulubionych świąt Polaków. I nic w tym dziwnego, bo to dzień, w którym bezkarnie można objadać się pysznościami!


polskikogut

Tłusty Czwartek przypada w tym roku 12 lutego

Tłusty Czwartek jest ruchomym świętem. Przypada tradycyjnie w ostatni czwartek karnawału, czyli ostatni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w tradycji chrześcijańskiej.
W tym roku ta słodka data jest wyjątkowo korzystna: 9 lutego mamy Dzień Pizzy, później Tłusty Czwartek, a tydzień kończymy Walentynkami.
Jest co świętować!

A to wszystko przez burmistrza Krakowa

Tłusty Czwartek nazywany był niegdyś Combrowym Czwarkiem. Nazwa ta wzięła się od Combra. W XVII wieku rządził on Krakowem. Znany był ze swojej surowości i niesprawiedliwości, szczególnie w stosunku do krakowskich przekupek.
Zły burmistrz zmarł podobno w czwartek i na krakowskim rynku z tej okazji ludzie wyszli z domów żeby… świętować śmierć nielubianego włodarza.

Giphy

Nie tylko na słodko

Chociaż Tłusty Czwartek kojarzy nam się głównie ze słodkościami to sama tradycja rozpoczęła się od pączków nadziewanych słoniną, które obficie zapijano wódką.
Tłuste świętowanie sięga tradycją aż do średniowiecza, a pączki w słodkiej odsłonie zaczęto jadać dopiero pod koniec XVI wieku.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
A tradycji trzeba przestrzegać 😉

zulawskiewypieki

Ta tradycja pojawia się nie tylko w Polsce

Co prawda, nie zawsze tradycja dotyczy czwartku. Na przykład, We Włoszech jest to… wtorek i łączy się dodatkowo z huczną zabawą, w Anglii, Australii i Kanadzie królują naleśniki, a Rosjanie świętują cały tydzień.

Kto nie zje pączka, ten będzie biedny przez cały rok

Tego dnia każdy koniecznie powinien chwycić za przynajmniej jednego pączka. Kto tego nie zrobi, ten będzie miał biedny cały rok. A że lepiej losu nie kusić to… od razu dwa poproszę!


krakowskie_paczki

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×