To mięso kosztuje aż 2 tys. zł za jedyne 100 gramów. Po skosztowaniu od razu czuje się jedno
Dosłownie topi się pod palcami i rozpływa w ustach. Jest delikatniejsza od popularnej wołowiny Kobe, choć zdecydowanie rzadziej się o niej wspomina. Co czyni wagyu Matsusaka tak wyjątkową?
22.07.2024 14:53
Wagyu Matsusaka to najdroższa wołowina na świecie. Poza Japonią można skosztować jej jedynie w Paryżu. Tam za stugramowy kawałek mięsa zapłacić trzeba ponad 2 tys. zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wagyu Matsusaka. Najdroższa wołowina na świecie
Wagyu to ogólna nazwa kilku ras mięsnego bydła japońskiego, które podlega szczegółowej klasyfikacji uwzględniającej czynniki, takie jak: wiek zwierzęcia, płeć, region hodowli i jakość mięsa. Wskazując na region hodowli, wymienia się różne okręgi w Japonii, od których nazwy wzięły konkretne rodzaje mięsa. Najsłynniejsze to Kobe, Mishima, Yonezawa i Matsusaka. Hodowle te mają swoje własne tradycje i standardy hodowli, dzięki czemu tamtejsza wołowina słynie z marmurkowego tłuszczu, niezwykle bogatego i kremowego smaku, rozpływającej się w ustach konsystencji i — rzecz jasna — wysokiej ceny.
Wielu słyszało o wołowinie wagyu Kobe, ale za perłę w Japonii uznaje się wołowinę wagyu Matsusaka. Do niedawna nie była znana na światowym rynku, a jedynie w rodzimym poletku. To zmieniło się w maju 2023 roku, kiedy w Paryżu otwarto restaurację serwującą wołowinę Matsusaka. Zaledwie 100 g mięsa kosztuje tam 530 dol. (ponad 2 tys. zł). Do tej pory można jej było skosztować jedynie w Japonii. Restauracja musiała przestrzegać surowych zasad, by móc włączyć wołowinę Matsusaka do menu, a na przyznanie licencji czekała ponad rok.
Wołowina wagyu Matsusaka. Jak smakuje?
Wołowina Matsusaka ma marmurkową strukturę, a jej tłuszcz jest tak miękki, że topi się pod palcami. Jak dowiadujemy się z materiału Business Insidera, wagyu Matsusaka rozpływa się w ustach niemalże natychmiast, a temperatura topnienia tłuszczu wśród najlepszych kawałków mięsa wynosi 12 st. C, czyli 8 stopni mniej w porównaniu z wołowiną Kobe.
Busieness Insider podaje, że tak niska temperatura topnienia tłuszczu to rezultat skrupulatnej hodowli. Rolnicy w Matsusaka utrzymują krowy przy życiu dłużej, niż wynosi ich średnia długość życia. Stosują przy tym nowoczesne i starożytne praktyki, np. niektórzy hodowcy poją krowy piwem, by pobudzić u nich apetyt. To ważne. By osiągnąć tak subtelną marmurkowatość, krowy Matsusaka muszą dużo jeść.