Te ziemniaki kosztują 2 tys. zł za kilogram. Jedno je wyróżnia
Ziemniaki charakteryzuje uniwersalność i zazwyczaj łatwa dostępność. Zazwyczaj, bo istnieje pewien wyjątek. To gatunek Le Bonnotte, który uprawiany jest wyłącznie w jednym miejscu na świecie i kosztuje ponad 2 tys. zł za kilogram. Skąd ten fenomen?
05.03.2024 | aktual.: 20.03.2024 13:09
Le Bonnotte to najdroższe ziemniaki świata. Uprawiane są na małej wyspie Île de Noirmoutier, położonej przy zachodnim wybrzeżu Francji. Z ziemniaków tych można przygotować przeciery, sałatki, zupy i kremy. Czym wyróżniają się na tle innych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uprawa ziemniaków Le Bonnotte
Ziemniaki Le Bonnotte rosną na 50 metrach kwadratowych piaszczystej ziemi. Nawozi się je algami i wodorostami, a podlewa wodą morską. Ten unikalny proces uprawy sprawia, że ziemniaki są pełne słonych i cytrynowych nut, wyczuwalny jest też smak orzechów włoskich.
Skórka Le Bonnotte ma wyjątkową zdolność wchłaniania wyraźnych aromatów i smaków gleby i wody morskiej, dlatego też zwykle jada się je bez obierania. Ta wyjątkowa odmiana ziemniaków zyskała na całym świecie reputację kulinarnego przysmaku, docenianego zarówno przez koneserów jedzenia, jak i szefów kuchni.
Dlaczego ziemniaki Le Bonnotte są tak drogie?
Le Bonnotte są kruche i delikatne, a więc zbiór odbywa się wyłącznie ręcznie. Ziemniaki dostępne są tylko przez 10 dni w roku, co wyjaśnia tak wysoką cenę. Podczas siedmiodniowego okresu zbiorów (który przypada na początek maja) przy selekcji ziemniaków zatrudnionych jest około 2500 osób, a każda z nich ma za zadanie wybierać okazy najdoskonalsze pod względem wyglądu i rozmiaru.
Chcąc spróbować tego specjału, trzeba zapisywać się na listy oczekujących - zbiory są niewielkie (w jednym roku zbiera się nie więcej niż 100 ton tego warzywa), a apetyt klientów rośnie. Nie zmniejsza go nawet zawrotna cena La Bonnotte, którą osiąga zawrotne 500 euro za kilogram (ok. 2 tys. zł).