To najpopularniejsze sezonowe warzywa. Można z nich przygotować pyszne przetwory i nie tylko
Mimo że pierwsze ogórki gruntowe zaczynają pojawiać się na półkach sklepowych, to jeszcze nie oznacza, że rozpoczął się sezon na ogórki gruntowe. Kiedy więc zaczynają się zbiory ogórków?
26.06.2023 | aktual.: 19.07.2023 15:08
Lato to czas intensywnych zbiorów popularnych warzyw. Warto zaznaczyć, że sezonowe warzywa mają to do siebie, że wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem, właściwościami i możliwością wykorzystania ich w swojej kuchni w raczej określonym terminie.
W związku z tym, że jednym z naszych ulubionych warzyw są ogórki, to warto zastanowić się, kiedy dokładnie rozpoczyna się na sezon na ogórki gruntowe. To niezwykle istotne, jeśli masz zamiar przygotować przetwory w postaci ogórków kiszonych lub konserwowych lub, gdy marzy ci się mizeria do młodych ziemniaków i kotleta schabowego.
Ogórki gruntowe - dlaczego warto je jeść?
Spożywanie ogórków gruntowych w sezonie letnim jest niezwykle ważne dla twojego organizmu. Ogórki gruntowe są niskokaloryczne, co oznacza, że możesz je jeść bez obaw o przyrost masy ciała. Są również bogate w witaminy, takie jak witamina K, witamina C i witaminy z grupy B, oraz minerały, takie jak potas, magnez i mangan. Ze względu na wysoką zawartość wody, ogórki gruntowe pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywanie ogórków może być szczególnie korzystne w gorące dni, gdy tracisz więcej płynów przez pocenie się.
Warto podkreślić, że sezon na ogórki gruntowe to odpowiedni czas, by dostarczyć organizmowi cennego błonnika. Jest on istotny dla zdrowia układu pokarmowego. Spożywanie błonnika pomaga regulować pracę jelit, zapobiega zaparciom i wspomaga trawienie. Ogórki gruntowe zawierają przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i lignany, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami w organizmie. Spożywanie ogórków gruntowych może przyczynić się do poprawy zdrowia skóry. Ze względu na wysoką zawartość wody i witaminy C, ogórki mogą pomóc nawilżyć skórę i zapewnić jej zdrowy blask.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rogaliki z serkiem topionym i szynką. To będzie hit w twoim domu
Na korniszony najlepiej nadają się ogórki o długości 3-4 cm, natomiast na konserwowe - te o długości 5-7 cm. Warto zauważyć, że długość ogórków zależy od ich odmiany. Karłowate odmiany dorastają do 20 cm długości, podczas gdy klasyczne odmiany mogą osiągnąć nawet 40 cm. Regularne zbieranie sprzyja ponownemu kwitnieniu i zawiązywaniu nowych owoców, dlatego warto zrywać warzywa, gdy są ciemnozielone.
Dlaczego ogórki gruntowe są gorzkie?
Sezon na ogórki gruntowe ma to do siebie, że po udanych zbiorach, niektóre ogórki mogą być gorzkie. Czym to jest spowodowane? Gorzkie ogórki mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak: zły sposób obierania (ogórki należy obierać od jasnej do ciemnej strony), kiepskie nasiona (najlepsze do domowej uprawy są odmiany: Julian F1, Krak F1, Grot F1) oraz złe warunki uprawy (ogórki najczęściej gorzknieją po suszy, zimnie lub długotrwałych upałach). Aby zapobiec zgorzknieniu, należy podlewać ogórki w czasie suszy lub upałów, a w chłodniejsze dni okrywać je np. flizeliną.