PoradyTrzy rzeczy, które warto jeść w samolocie. Tak członkowie załogi unikają jet lagu

Trzy rzeczy, które warto jeść w samolocie. Tak członkowie załogi unikają jet lagu

Najlepsze jedzenie w samolocie - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Najlepsze jedzenie w samolocie - Pyszności; Fot. Adobe Stock
16.07.2023 13:17, aktualizacja: 16.07.2023 14:32

Zmęczenie, rozdrażnienie, jet lag? W zmniejszeniu uciążliwych dolegliwości związanych z podróżą samolotem pomóc może odpowiednie przygotowanie do podróży. Pracownicy linii lotniczych zdradzają w rozmowie z "The Washington Post", po jakie jedzenie w samolocie sięgają, by zaspokoić głód i jednocześnie nie odczuwać uporczywych objawów związanych z długimi, męczącymi podróżami i zmianami stref czasowych.

Jet lag to tzw. zespół nagłej zmiany strefy czasowej. Przypadłość ta dotyka osób, które podróżują samolotem na długich dystansach w kierunku równoleżnikowym (wschód-zachód). Zegar biologiczny rozstraja się i próbuje dostosować do nowej strefy czasowej, przez co podróżujący cierpią np. na problemy ze snem (co może trwać nawet tydzień). Według WHO jet lag może powodować też problemy z trawieniem, wahania ciśnienia krwi i ogólne złe samopoczucie. Okazuje się, że to, jakie jedzenie w samolocie wybieramy, ma ogromne znaczenie w przypadku jet lagu.

Jedzenie w samolocie. Członkowie załogi tłumaczą, co jeść w podróży samolotem

Członkowie załogi wyznali, że zazwyczaj do pracy zabierają ze sobą zdrową żywność, zwłaszcza owoce i warzywa bogate w wodę. Starają się tak komponować posiłki, by utrzymać wysoki poziom energii. Preferują jedzenie w samolocie o niskiej zawartości sodu, by uniknąć opuchlizn. Najczęściej sięgają po produkty, których zjedzenie czy przygotowanie nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu, np. paluszki z marchwi lub selera, batony proteinowe i suszone owoce.

Popularnym wyborem są również orzechy (z wyjątkiem orzeszków ziemnych, które mogą wywoływać alergie u pasażerów) oraz banany. Owoce te jednak trzeba szybko zjeść. Stewardessy i stewardzi dodają, że starają się jeść mało węglowodanów, za to stawiają na białko. Biorą ze sobą jajka ugotowane na twardo czy ryby (tutaj wskazują jednak, że zapach tych produktów może być uciążliwy dla reszty załogi).

Załoga zdradza, jakie jedzenie w samolocie wpływa na złe samopoczucie po podróży - Pyszności; Fot. Pixabay
Załoga zdradza, jakie jedzenie w samolocie wpływa na złe samopoczucie po podróży - Pyszności; Fot. Pixabay

Jakich produktów unikać, by złagodzić objawy jet lagu?

Na pewno odradza się spożywania słodyczy, białego pieczywa, słodkich bułeczek, ogólnie produktów zrobionych z białej, rafinowanej mąki. Dają szybki zastrzyk energii, po czym następuje załamanie energetyczne, pojawia się zmęczenie i senność. Warto też porzucić słodzone napoje i kawę oraz inne produkty z kofeiną na rzecz zwykłej wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie zmęczenia spowodowanego jet lagiem.

Według członków załogi najlepsze jedzenie w samolocie to te bogate w białko i błonnik, najgorsze zaś - z wysoką zawartością cukru. Zatem kiedy mają ochotę na coś słodkiego, wybierają orzechy czy suszone owoce. Odradzają też sięgania po żywność przetworzoną oraz fast foody, ponieważ zamiast wzmocnić i odżywić, produkty tę obciążą i tak już zmęczony podróżą organizm.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także