PoradyUkrój plasterek i żuj jak gumę. Domowy sposób na zgagę, który zawsze się sprawdza

Ukrój plasterek i żuj jak gumę. Domowy sposób na zgagę, który zawsze się sprawdza

Jeśli po świątecznym łakomstwie dokucza ci uporczywa zgaga, ale nie chcesz sięgać po apteczny rynsztunek, możesz spróbować pozbyć się jej domowymi sposobami. Jeden z nich jest wyjątkowo przyjemny — wystarczy pożuć plasterek pewnego zdrowego warzywa.

Wystarczy plasterek. Zgaga znika w mig
Wystarczy plasterek. Zgaga znika w mig
Źródło zdjęć: © Canva | Elena Photo

27.12.2023 | aktual.: 27.12.2023 16:28

Zgaga uformowała się w świadomości społecznej jako dokuczliwy, ale niegroźny objaw towarzysząca łakomstwu. Warto wiedzieć, że pieczenia w przełyku nie powinno się ignorować. Konsultacje z lekarzem mogą wykazać refluks żołądkowo-przełykowy, a ten, nieleczony, może ostatecznie spowodować tzw. przełyk Barretta: powikłanie drastycznie zwiększające ryzyko raka przełyku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To dlatego lekarze apelują, by często nawracającej zgagi, pojawiającej się przy coraz to nowszych okolicznościach, pod żadnym pozorem nie ignorować. Oczywiście nie zmienia to faktu, że czasami trzeba sobie poradzić z tym problemem doraźnie. Kiedyś do złagodzenia objawów cofania się treści żołądkowych używano mleko. Dzisiaj wiemy już, że była to błędna decyzja i istnieje wiele znacznie lepszych.

Jak poradzić sobie ze zgagą?

Flagowy domowy sposób na zgagę od dziesięcioleci stanowi mleko. Co prawda płyn ten rzeczywiście pomaga, ale jedynie przez krótką chwilę. Po około 20 minutach problem powraca i to ze zdwojoną siłą, bo żołądek zaczyna walczyć z przyswojonymi wraz z mlekiem tłuszczami i cukrami.

Znacznie lepszymi sposobami na doraźną walkę ze zgagą są siemię lniane, bezcukrowe gumy do żucia, sok z marchwi, a nawet... musztarda, która wykazuje alkaliczne, neutralizujące kwasy działanie. Ze zgagą doskonale radzi sobie również imbir. Można przygotować go w formie naparu, lub użyć w znacznie prostszy sposób: ukroić plasterek i żuć niczym gumę do żucia.

Doraźne radzenie sobie ze zgagą? Imbir sprawdzi się świetnie
Doraźne radzenie sobie ze zgagą? Imbir sprawdzi się świetnie© Canva | Bigc Studio

Przygotowany w ten sposób imbir będzie stanowił rewelacyjny kontratak na to, co odpowiada za nieprzyjemności związane ze zgagą: cofające się do przełyku kwasy trawienne. Świeże kłącze wchłania je w swoją strukturę, dzięki czemu przestajemy odczuwać tak bardzo doskwierające nam pieczenie. A to jeszcze nie wszystko. Imbir zniweluje również nieświeży zapach z ust! Prawda, że brzmi to jak coś idealnego na porę po posiłku?

Wybrane dla Ciebie