NewsyUwielbiany przez Polaków sok będzie kosztował krocie? Jego cena może ogromnie wzrosnąć

Uwielbiany przez Polaków sok będzie kosztował krocie? Jego cena może ogromnie wzrosnąć

Sok pomarańczowy od lat jest jednym z najpopularniejszych soków w Polsce. Chętnie pijemy go na śniadanie, do obiadu, a także jako przekąskę między posiłkami. Niestety, jego cena w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się odwrócić.

Uwielbiany przez Polaków sok będzie kosztował krocie? Jego cena może ogromnie wzrosnąć
Uwielbiany przez Polaków sok będzie kosztował krocie? Jego cena może ogromnie wzrosnąć
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.04.2024 16:05

Sok pomarańczowy, ulubiony napój wielu Polaków, może wkrótce zaskoczyć nas swoją ceną. Zdaniem ekspertów, wzrost cen tego popularnego soku może być znaczący, a powody tego zjawiska są złożone i globalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego sok pomarańczowy drożeje?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których cena soku pomarańczowego w Polsce rośnie:

  • Susze i huragany w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Te dwa kraje są największymi producentami pomarańczy na świecie. W 2023 roku Brazylia borykała się z suszami, które mocno wpłynęły na stan plantacji pomarańczy. Z kolei Stany Zjednoczone, w których pomarańcze uprawiane są głównie na Florydzie, nawiedziły potężne huragany. Te zdziesiątkowały sady pomarańczowe. W wyniku huraganów na Florydzie w sezonie 2023/2024 z użytku wyłączono blisko 60 procent sadów.
  • Choroby pomarańczy. Oba kraje mierzą się również z poważnymi chorobami tego drzewa owocowego. Najbardziej problematyczne jest zielenienie, które zupełnie niszczy owoce. Nie ma jeszcze preparatu, który mógłby zapobiec tej chorobie. A problem jest ogromny, gdyż sad nią objęty jest cały do wykarczowania.
  • Ocieplenie klimatu. Wysoka temperatura i deszcze doprowadzają do tego, że pomarańcze nie dorastają do maksymalnego rozmiaru, w związku z czym można wytworzyć z nich mniej soku. Ponadto część owoców zasycha na drzewach.
  • Spekulatywność rynku. Rynek soku pomarańczowego jest rynkiem globalnym, na którym handel odbywa się zarówno na rynku spotowym (dostawy natychmiastowe), jak i na rynku kontraktów terminowych. Wzrosty cen w tym drugim przypadku wynikają z popytu inwestorów finansowych, których fizyczna dostawa nie interesuje. Jak zauważa ekspert, obecnie cena za tonę koncentratu na kontraktach terminowych sięga 8 tys. dolarów, z kolei średnia cena benchmarkowa, czyli średnia ze spotu, terminowych i kontraktów B2B, osiągnęła poziom 5,8 tys. za tonę. Tymczasem jeszcze w drugim i trzecim kwartale 2023 roku cena, do której dochodził koncentrat na rynku kontraktów terminowych, sięgała 4 tys. dolarów za tonę.

Co dalej z cenami soku pomarańczowego?

Niestety, eksperci nie mają dobrych wiadomości dla miłośników soku pomarańczowego. Wszystko wskazuje na to, że ceny tego produktu będą nadal rosły. Brazylijscy producenci niechętnie sprzedają koncentrat soku pomarańczowego, co dodatkowo podkręca ceny. Popyt na sok pomarańczowy, mimo wysokich stawek, wciąż jest na wysokim poziomie.

Warto pamiętać, że rynek żywności w ostatnich latach jest bardzo rozchwiany. Dotyczy to nie tylko soku pomarańczowego, ale również innych produktów żywnościowych, na przykład cukru i kakao. Dynamika zmian jest bardzo duża i trudna do przewidzenia. Nowe prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące produkcji pomarańczy w sezonie 2024/2025, które pojawią się we wrześniu, pokażą nam, co dalej wydarzy się na rynku soku pomarańczowego.

Wybrane dla Ciebie