W Grecji na weselu zamiast rosołu podają inną zupę. Obłędny aromat i smak
Grecka zupa cytrynowa, znana w ojczyźnie wielkich filozofów jako avgolemono, to doskonały przykład tego, jak wiele — pod względem kulinarnym — jest jeszcze przed nami do odkrycia. Ten smak, ten aromat, ten wygląd... To nie do opisania, po prostu trzeba tego spróbować!
08.05.2024 | aktual.: 08.05.2024 14:16
Gdybyś wybierał się kiedyś na "wielkie greckie wesele", możesz się spodziewać, że obecne tam potrawy będą się w dużym stopniu różniły od klasyków z polskich uroczystości. Jak bardzo? Cóż, weźmy za przykład avgolemono, grecką zupę cytrynową. Czegoś takiego w nadwiślańskiej kuchni nie znajdziesz. I dobrze, bo przecież nie ma niczego milszego od odkrywania rozmaitości światowych kulinariów. A dostawszy taką zupę na weselu zamiast rosołu, można się nieźle zdziwić. Ale tylko na chwilę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa avgolemono nie ma bowiem smaku totalnie egzotycznego, takiego, do którego musielibyśmy się przekonywać na zasadzie rozwijania naszej palety "smaków nabytych". Nie ma tam w końcu niczego, co mogłoby nas zaskoczyć. Jest cytryna — to jasne, są jajka, kurczak, aromatyczny wywar, makaron orzo (jakże popularny w kuchni greckiej) lub ryż. Mimo wszystko to połączenie jest w pewnym sensie zaskakujące, a smak greckiej zupy cytrynowej jest wprost doskonały.
Poniżej prezentujemy bardzo prosty przepis na avgolemono. Powodzenia!
Grecka zupa cytrynowa avgolemono
Składniki:
- 2 litry bulionu drobiowego,
- 2 cytryny,
- 3 jajka,
- 1 łyżka wody,
- 1 szklanka makaronu orzo,
- 1 podwójna pierś z kurczaka,
- sól, pieprz,
- tłuszcz do smażenia,
- kolendra.
Sposób przygotowania:
- Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Pierś z kurczaka oczyść, pokrój w kostkę i podsmaż na tłuszczu.
- Jajka wbij do oddzielnego naczynia. Dodaj do nich łyżkę wody i sok z dwóch cytryn. Teraz stopniowo wlewaj po trochu gorącego bulionu, cały czas mieszając. Tak przygotowany krem wlej (również powoli) do całego bulionu.
- Zupa cytrynowa wymaga teraz doprawienia. Użyj do tego — bazowo — soli i pieprzu. W Turcji do avgolemono dodaje się np. cynamon. Można również poeksperymentować z szafranem.
- Podawaj zupę z ugotowanym makaronem orzo, kurczakiem i posiekaną kolendrą. Smacznego!