Oto czego unikać w kuchni, aby nie zaliczyć wpadki
W kuchni dzieje się naprawdę bardzo wiele, dlatego nie trudno o wpadki. A jak wiadomo, lepiej ich unikać. I już za chwilę dowiesz się jak to robić.
23.05.2019 | aktual.: 18.09.2023 13:01
Dziś skończymy raz na zawsze ze złymi kuchennymi nawykami, które nie tylko rujnują cały przepis, ale też skutecznie potrafią popsuć nawet najlepszy dzień.
#1 Dodawanie zbyt wielu ziół i przypraw
Czasem mniej, znaczy lepiej. I tak właśnie jest w przypadku przypraw i ziół, których lepiej nie mieszać bezmyślnie. Dlaczego? Takim zachowaniem skutecznie zniszczymy smak naszej potrawy.
Co więcej, trzeba pamiętać również o odpowiednich proporcjach, aby danie nie było ani słone, ani totalnie mdłe.
#2 Nie bój się używać soli w kuchni
Wiele osób, aż do przesady obchodzi się ostrożnie z solą w kuchni. A warto pamiętać, że dodajemy ją praktycznie do wszystkiego, dlatego należy w końcu nauczyć się, że skoro jest potrzebna w każdym przepisie, jej obecność jest bardzo istotna.
#3 Do gotującego się makaronu dodajesz zbyt mało soli
I tu przechodzimy płynnie do gotowania makaronu. Przy tym procesie musimy pamiętać o soli, aby efekt końcowy był zadawalający. Dlatego po raz kolejny proszę Cię - nie bój się używać soli w swojej kuchni.
#4 Podczas pieczenia dodajesz składniki na chybił trafił
Przepis jest po to, aby pomóc przygotować nam pyszny wypiek. I kolejność składników w nim podana ma ogromne znaczenie. Nie możesz dodawać poszczególnych elementów według upodobania.
Każdy etap przygotowania jest tu bardzo ważny, dlatego powinniśmy trzymać się receptury. W przeciwnym wypadku zamiast pysznego ciasta, możesz uzyskać totalną klapę.
#5 Przed pieczeniem, nie rozgrzewasz piekarnika
I tu przechodzimy do piekarnika. W przepisach nie bez powodu dodaje się informację, że blaszkę należy wstawić do rozgrzanego piekarnika. Nigdy tego nie lekceważ.
#6 Podczas gotowania dodajesz świeże zioła już na samym początku
Świeże zioła należy dodawać przy samym końcu gotowania, a nie zaraz na początku. W przeciwnym wypadku zamiast dania z ciekawą bazą smaku, uzyskasz potrawę bez smaku z rozgotowanymi liśćmi.
#7 Zbyt wysoka temperatura nie jest dobra
Kiedy coś smażysz, albo podgrzewasz na patelni, pamiętaj, że w zależności co robimy, należy dostosować odpowiednią temperaturę.
Jeśli będziesz zawsze wszystko robić na najwyższej mocy, łatwo o przypalenie i totalne zniszczenie dania.
#8 Wrzucasz rzeczy na nierozgrzaną patelnię
I na koniec wpadka, która chyba najbardziej utkwiła mi w pamięci, kiedy zaczęła się moja przygoda z gotowaniem. Początkowo nie zwracałam uwagi na to, czy patelnia jest już wystarczająco rozgrzana.
A to duży błąd. Proces gotowania na patelni powinien rozpocząć się w momencie, kiedy jest ona w pełni nagrzana. Inaczej nie masz co liczyć na chrupiące i soczyste mięso.