W Opolu zawsze wlewa się do żurku. Dzięki temu jest jeszcze lepszy niż oryginał
Opole to piękne miasto o wyjątkowej architekturze i równie wyjątkowej kuchni, o której mówi się zdecydowanie zbyt rzadko. Jednym z flagowych opolskich dań jest żurek na maślance, który smakuje jeszcze lepiej niż ten, który zwykle gości na naszych stołach.
28.05.2024 15:20
Żurek to jedno z najstarszych polskich dań. Nie do końca wiadomo, jak powstał. Wiadomo jednak, że początkowo zupa była przeznaczona dla biedoty, a z czasem stała się przysmakiem w wyższych sferach.
Wyróżnia się aż trzy przepisy na żurek — podhalański, staropolski i śląski. Ten ostatni przygotowuje się na terenie śląska opolskiego. W odróżnieniu od klasycznego żurku w zupie ląduje jeden dodatek, który nadaje mu niesamowitego, kwaśnego posmaku. Tym dodatkiem jest maślanka. Wyjaśniamy, jak przygotować opolski żurek na maślance.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak powstał żurek?
Żur powstał na Śląsku, jednak w szybkim czasie stał się tak popularny, że przygotowywano go już w całej Polsce. Nazwa zupy wywodzi się od niemieckiego słowa "sauer", które oznacza "kwaśny". Tym słowem określano wówczas każdą potrawę, do której dodawano zakwaszonej mąki.
Początkowo dodawano do niego jedynie mięsną wkładkę w postaci kiełbasy czy boczku, jednak po rozpowszechnieniu się ziemniaków zaczęto dodawać je do wywaru, aby był bardziej sycący. Podstawowym składnikiem jest jednak zakwas, który nadawał mu niepowtarzalnego, kwaśnego aromatu.
W zależności od przepisu, w żurku lądują także grzyby (żurek staropolski), wędzony oscypek (żurek podhalański) lub maślanka (żurek śląski i opolski). Ten ostatni podaje się z ziemniakami i miękkimi, drożdżowymi bułeczkami. Jest naprawdę prosty w przygotowaniu, a przy tym niezwykle aromatyczny.
Żurek na maślance — przepis
Składniki:
- 2 l bulionu (np. warzywnego),
- 1,5 szklanki maślanki,
- 200 g boczku wędzonego,
- 200 g białej kiełbasy,
- 1 l zakwasu na żurek,
- 1 duża cebula,
- 4 ząbki czosnku,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziela angielskie,
- łyżeczka majeranku,
- sól,
- pieprz,
- 2 ugotowane jajka,
- łyżka smalcu lub masła,
- 5 dużych ziemniaków.
Przygotowanie:
- Cebulę i boczek pokrój w kostkę. Posmaż je na patelni z dodatkiem masła lub smalcu. Kiedy staną się rumiane, przełóż je do garnka z grubym dnem.
- Do garnka wlej bulion. Dodaj do niego pokrojoną w plastry białą kiełbasę, a także ziele angielskie, majeranek, liście laurowe oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość doprowadź do wrzenia.
- W oddzielnym garnku gotuj pokrojone w kostkę ziemniaki.
- Kiedy zupa się zagotuje, dodaj do niej zakwas na żur i gotuj zupę jeszcze przez 5 minut. Po 5 minutach dodaj maślankę. Dopraw solą i pieprzem.
- Przed podaniem wlej maślankę do zupy i poczekaj, aż się zagotuje. Na koniec dodaj do niej ugotowane ziemniaki i jajka.
- Podawaj z pajdą dobrego pieczywa.