W PRL gospodynie wybierały to mięso na gulasz. Dziś większość omija w sklepie
Łata wołowa kiedyś uznawana była za przysmak, a dziś raczej wybieramy inne, bardziej popularne rodzaje mięsa. Podpowiadamy, dlaczego warto sobie o niej przypomnieć. Jest nie tylko smaczna, ale ma też sporo wartości odżywczych. Świetnie nadaje się na gulasz, wychodzi aromatyczny, a mięso jest mięciutkie.
Łata wołowa, choć mniej popularna niż inne części wołowiny, jest smaczna i ma sporo wartości odżywczych. To część tuszy wołowej, znajdująca się w okolicach grzbietu, w rejonie łopatki i krzyżowej części zwierzęcia. Składa się z cienkiej warstwy mięśniowej, która jest przeplatana powięziami i tłuszczem. To dobre źródło białka, żelaza, potasu oraz witaminy B12. Zawiera także kolagen. Ma intensywny, wołowy smak, który doskonale podkreślają długie duszenie i dodatek aromatycznych przypraw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaparz kawę i zanurz w niej herbatniki. Pyszne ciasto bez pieczenia
Będzie miękka i aromatyczna pod jednym warunkiem
Łata wołowa nadaje się do wielu potraw, ale jest jeden warunek. Na ich przygotowanie potrzeba sporo czasu i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Obróbka termiczna, czyli gotowanie, pieczenie czy duszenie, trwa kilka godzin. Wtedy mięso staje się miękkie i pełne smaku. Dlatego już w czasach PRL-u taką popularnością cieszył się gulasz z łaty wołowej.
Ten fragment wołowiny można wykorzystać także jako składnik pieczeni. Sprawdzi się również w zupach, a szczególnie w gulaszowej, która wymaga długiego duszenia. To mięso sprawia, że potrawy nabierają głębokiego, intensywnego smaku.
Gulasz z łaty wołowej
Składniki:
- 1 kg łaty wołowej,
- mąka do obtaczania,
- 2 marchewki,
- 3 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- kilka gałązek natki pietruszki,
- kminek do smaku (opcjonalnie),
- 2 łyżki musztardy francuskiej,
- 1 łyżeczka miodu,
- 3 listki laurowe,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku,
- masło klarowane do smażenia,
- 300 ml białego wina wytrawnego.
Sposób przygotowania:
- Przygotuj wołowinę, umyj ją dokładnie, osusz ręcznikiem papierowym, a następnie pokrój na mniejsze kawałki.
- Obtocz mięso w mące i obsmaż je na niewielkiej ilości masła klarowanego. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie, a następnie zalej gorącą wodą tak, aby całe mięso było nią pokryte. Duś potem pod przykryciem w garnku o grubym dnie przez około godzinę.
- Obierz cebulę i czosnek, drobno je pokrój, a następnie podsmaż na maśle klarowanym. Dodaj te składniki do duszonego mięsa.
- Pokrój obraną marchew na mniejsze kawałki. Razem z musztardą, kminkiem, miodem i winem dodaj je do mięsa. Duś wszystko kolejną godzinę pod przykryciem, regularnie mieszając, aby uniknąć przypalenia.
- Dopraw potrawę do smaku pieprzem i solą. Duś jeszcze przez co najmniej pół godziny, aż mięso będzie miękkie. Jeśli w garnku będzie brakować płynu, podlej mięso niewielką ilością gorącej wody.
- Danie podawaj posypane posiekaną natką, najlepiej z ziemniakami.