W PRL‑u zajadały się wszystkie dzieci. Dziś wraca w jeszcze pyszniejszej wersji
Każdy z nas zajadał się nim w dzieciństwie, a w okresie PRL był na niego prawdziwy boom. Dziś podpowiem, jak na nowo podkręcić jego wyjątkowy smak.
20.09.2023 16:21
Dzieciństwo to dla mnie nie tylko niejedna szalona przygoda z rodzeństwem, czy niezliczona ilość godzin spędzonych na podwórku z koleżankami. To także cała lista genialnych przepisów, która była dla mnie wtedy prawdziwym rarytasem.
Nie powinien zdziwić cię więc fakt, że sama wracam do przepisów z przeszłości, aby moje dzieci mogły przekonać się, co kiedyś się jadło. To również dla mnie ogromna przyjemność, bo na samą myśl o tych genialnych recepturach robi mi się cieplutko na sercu, a przed oczami jak film wyświetla się wiele szczęśliwych wspomnień z tego okresu. I dziś właśnie skupimy się na jednym z takich przepisów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To była perełka PRL
Przepis na deser, o którym dzisiaj mowa, był bardzo popularny zwłaszcza w okresie PRL. I w sumie nie ma się co dziwić, bo nie dość, że receptura nie jest wymagająca pod względem czasu i składników, to jeszcze można zrealizować ją bez użycia specjalnych sprzętów kuchennych.
Czy domyślasz się już, o jaki deser mi chodzi? Jeśli nie, to mam dla ciebie jeszcze jedną małą podpowiedź. Bohatera dzisiejszego artykułu można przygotować tak naprawdę z dwóch podstawowych składników: żółtek i cukru.
Kogel-mogel w zapieczonej wersji
Tak, chodzi o kultowy kogel-mogel. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym do przepisu nie dodała coś od siebie. Dlatego dziś podpowiem, z czym go połączyć i jak dokładnie przygotować w zapieczonej wersji. To będzie hit w każdym domu!
Składniki:
- 4 żółtka,
- 4 łyżki cukru,
- 150 g owoców.
Sposób przygotowania:
- Oddziel białka od żółtek. Białka możesz wykorzystać do zrobienia domowych kokosanek, bezy lub białkowego omleta.
- Z kolei żółtka połącz z cukrem i zacznij standardowo ucierać, do chwili aż uzyskasz formę kogla-mogla.
- Do małych kokilek natłuszczonych masłem, przesyp umyte owoce.
- Następnie każde naczynko wypełnij wcześniej przygotowaną mieszanką na bazie żółtek.
- Tak przygotowany deser wstaw do nagrzanego piekarnika na 12-15 minut. Urządzenie ma pracować w temp. 190 stopni Celsjusza.
Gotowy deser najlepiej podawać na ciepło z dodatkiem świeżych owoców i zielonym listkiem mięty. I to wszystko!