W szkolnej stołówce była co tydzień. Dziś mało kto pamięta przepis
Pamiętasz jeszcze taką prehistoryczną zupę jak... zacierkowa? Cóż to był za smak! Na szkolnych stołówkach pokazywała się często, w domu raczej rzadziej. Dzisiaj, jak dochodzą nas słuchy, dzieciaki już totalnie nie wiedzą, czym jest ten rarytas wśród zup. Co ty na to, żeby im to pokazać?
20.09.2023 09:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli o smaki ze szkolnych lat chodzi, zupa zacierkowa kojarzy nam się nad wyraz dobrze. Właściwie to znajduje się dokładnie w opozycji do "kulinarnych cudów" spod znaku szpinakowej paćki z jajkiem czy kompotu z kluskami (w niektórych kręgach nazywanego ponoć zupą). Zacierkowa cieszyła się wśród uczniów, jakby to w nowoczesny sposób określić, dużym szacunkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest to rzecz niejako paradoksalna. Zupa zacierkowa to przecież nic innego, jak prosty bulion z warzywnego miszmaszu i te tajemnicze, nieznane dzieciom z pochodzenia kluski. No właśnie, zacierki. Dzisiaj oczywiście można kupić je gotowe w sklepie; kiedyś zaś gospodynie czy kucharki ze stołówek robiły je same. Ponieważ niniejszy artykuł jest w ramach tak zwanego "back to oldschool", to właśnie taki sposób na zacierkową dzisiaj przedstawimy.
Tym krótkim słowem wstępu przechodzimy do najważniejszej części — przepisu. A może wcale nie trzeba ci go przypominać, bo zacierkową robisz w domu do dziś? Daj nam znać, bo jesteśmy bardzo ciekawi!
Zupa zacierkowa jak za dawnych lat
Składniki:
- 2 litry bulionu,
- 6 ziemniaków,
- 2 marchewki,
- kawałek selera,
- 1 cebula,
- 200 g wędzonego boczku,
- 4 kulki ziela angielskiego,
- 3 liście laurowe,
- natka pietruszki,
- kilka suszonych grzybów (opcjonalnie),
- sól, pieprz.
Zacierki:
- 5 łyżek mąki pszennej + do podsypywania,
- 1 jajko,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Najpierw wstaw zupę. Boczek pokrój w kostkę i wytop go w garnku. Dodaj obraną i posiekaną cebulę. Ziemniaki pokrój w kostkę, a marchew i selera zetrzyj na tarce. Dorzuć te składniki do posmażonej cebuli i boczku.
- Całość podsmażaj przez chwilę, a następnie zalej bulionem. Dopraw listkami laurowymi i zielem angielskim. Jeśli używasz grzybów, dodaj je teraz do zupy. Gotuj przez około 20 minut, aż warzywa zmiękną.
- Czas na zacierki. Mąkę, jajko i szczyptę soli połącz w miseczce za pomocą widelca. Następnie zagnieć ciasto. Z tak przygotowanej masy stwórz zacierki — wystarczy "skubać" odrobinę ciasta i rozwałkować je w palcach. Zacierki przełóż na talerz i podsyp niewielką ilości mąki, żeby się nie skleiły.
- Zacierki wrzuć do zupy. Powinny się w niej gotować przez około 5 minut. Całość dopraw solą i pieprzem. Podawaj z natką pietruszki. Smacznego!